Ülkede yaşanan ekonomik krizle birlikte artan pahalılığa yaptığı görsellerle dikkat çeken tasarımcı Mahir Akkoyun, bu sabah İzmir’de gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki ifadesinden sonra İzmir Bayraklı Adliyesine götürülerek Cumhuriyet Savcısına ifade veren Akkoyun, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Sulh Ceza Hakimliği, ifadeyi alan savcının adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebini reddetti.

“SÖYLEDİKLERİMDEN ÇOK RAHATSIZ OLDULAR”

Serbest bırakılmasının ardından açıklama yapan Akkoyun, “1 gün öncesinde ancak binleri aşan şeyin bugün milyonlarca insanın dilinde olması benim için çok mutluluk verici. Bu söylediklerimden çok rahatsız oldular. Yoksulluğu, sefaleti gündeme getirmemden çok rahatsız oldular. Rahatsız etmeye de devam edeceğim” dedi.

İFADESİNDE SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Tasarımcı Akkoyun, savcılıkta verdiği ifadede etiketleri tasarladığını kabul ederek, bu görselleri kişisel Twitter hesabından paylaştığını, marketlerde ürünlere yapıştırma ile ilgisinin olmadığını söyledi. Savcılık, “Tasarımları siyasi gündeme ilişkin düşüncelerimi beyan etmek amacıyla paylaşımda bulundum. Herhangi bir hakaret etme kastım yoktu”  ifadesini veren Akkoyun'u adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakılması talebiyle mahkemeye göndermişti.

Akkoyun’un yaptığı, “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde” çıkartmaları ülkenin birçok şehrindeki marketlerde ürünlerin üzerine yapıştırılmış ve bu durum sosyal medyada hızla yayılmıştı.

Bu sabah 08.30’da Twitter hesabından bir paylaşım yapan Mahir Akkoyun gözaltına alındığını ve Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü yazdı.

Emniyete giden avukat Berfin Kaya, müvekkilinin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Seçimin düzenini bozma’ suçlamasıya gözaltına alındığını öğrendiklerini aktardı. Kaya, ortada bir suç olmadığını, gözaltının da haksız bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Çok sayıda kullanıcı Akkoyun’a destek verdi ve İzmir Barosu’nu etiketleyerek olayın takipçisi olunması istendi.

Avukat Çağdaş Çelik de “İzmir'de olan meslektaşlarım lütfen bu arkadaşımıza destek olsun. Mahir gibi zekasıyla muhalefet yapan kardeşlerimizin, hukuksuzca yıldırılmasına göz yummamalıyız.” dedi. (sözcü)