banner25

banner24

Başkan Atay’dan Otizm Yaşam Merkezi müjdesi

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, otizmli bireyler ile ailelerine sosyal yaşam alanı sağlayacak bir projeye imza attıklarını duyurdu. Projede, yaklaşık 400 otizmli birey kültür sanat etkinliklerinden yaz kamplarına kadar bir çok hizmetten faydalanabilecek.

GÜNCEL 19.11.2020, 15:17 19.11.2020, 16:02
Başkan Atay’dan Otizm Yaşam Merkezi müjdesi

Efeler’de yaşayan otizmli bireylerin sosyal yaşam alanlarını genişletmek, toplum ile iç içe yaşamalarını sağlamak için proje geliştiren başkan Fatih Atay, temelin en kısa zamanda atılacağını müjdeledi. İlçede yaklaşık 400 otizmli bireyin var olduğunu hatırlatan Atay, “İlçemizde 400 otizmli birey bulunmaktadır. Otizm Yaşam Merkezimiz tamamlanarak faaliyete geçtiğinde potansiyel olarak 400 otizmli bireyin faydalanabileceğini öngörüyoruz. Otizmli çocukları olan ailelerin gerektiği zaman çocuklarını bırakabilecekleri bu merkez ile ilgili taşıma ve servis ihtiyaçlarının giderilmesi, sosyal ve kültürel aktiviteler için belediye mekânlarının tahsis edilmesi, otizm yaz gençlik kampları da planladığımız çalışmalar arasında yer alıyor” dedi.

SOSYAL HAYATA KATILMALARI AMAÇLANIYOR
Amaçlarının birlikte sosyalleşmek olduğunu vurgulayan Efeler Belediye Başkanı Atay, Otizm Yaşam Merkezi Projesi’nin amacıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Proje ile amacımız, tüm dünyada görülme sıklığı her geçen gün artmakta olan otizmli bireylere ve ailelerine eğitim ve sosyal gelişim olanağı sağlayarak, onların sosyal hayata adaptasyonlarını sağlamak, bağımsızlaşmalarına destek olmak, motor becerilerinin geliştirilmesini ve iletişim becerilerini etkin kullanabilmelerini sağlamak. Tüm bu amaçları sağlarken de özellikle maddi imkânları yetersiz olduğu için bu eğitim ve gelişim programlarına dâhil olamayan otizmli bireylere ve ailelerine, fırsat eşitliği çerçevesinde, bu imkânları sunarak, onların da hayatın her alanına katılımını sağlayıp, bu bireyleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz.”

EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETİ
Efeler Belediyesi bünyesinde Adnan Menderes Mahallesi’nde hizmet veren mevcut Otizm Spor Merkezi’nin kapasitesinin yetersiz kalması ve sporun yanı sıra işlevsel eğitim ve gelişim programlarının oluşturulması gereksinimlerinden yola çıkılarak planlanan Otizm Yaşam Merkezi Projesi ile otizmli bireylere eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunulacak.

MANEVİ DESTEK VE BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILACAK
Otizm Yaşam Merkezi Projesi’nde farklı yaş gruplarına ve sahip oldukları bireysel beceri durumlarına göre eğitim ve gelişim programlarının oluşturulması planlanıyor. Mevcut spor eğitim faaliyetlerinin devam ettirilmesine ek olarak, bireysel ve grup eğitimlerinin sağlanması, resim ve müzik eğitimleri gibi çeşitli faaliyetlerle Otizm Yaşam Merkezi daha kapsamlı hale getirilecek. Proje kapsamında aileler için ihtiyaç duydukları manevi destek sağlanarak otizm farkındalığına ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar düzenlenmesi de hedefleniyor.

OTİZM KAFE İLE SOSYALLEŞMELERİNE KATKI SAĞLANACAK
Efeler Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki Yedieylül Parkı’nın bütünü proje alanı ile ilgili olarak yeniden düzenlenerek, otizmli bireylerin de kullanımını sağlayabileceği nitelikte bir yaşam alanına dönüştürülecek. Projenin içeriğinde yer alan Otizm Kafe ile otizmli çocukların eğlenecekleri, çalışıp üretecekleri, diğer insanlarla kaynaşacakları, sosyal etkinlikte bulunabilecekleri, beceri kazanacakları, yeteneklerini geliştirecekleri ve öz yeterlilik duygusunu destekleyecek bir ortam oluşturulması hedefleniyor.

MAVİ IŞIK NEDİR
Kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve büyün dünyada ilgi gören mavi ışık kampanyası 2018 yılından beri ülkemizde de otizm farkındalık sembolü olarak kullanılıyor. 

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)