İzmir -Aydın arasında ‘Basına destek gerilimi!’

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’nin, CHP’nin düzenlediği ‘Yerel Medya Çalıştayı’nda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu kast ederek dile getirdiği "Maalesef bazı cesur görünen topuklu efeler, ilk iş hemen yerel basına desteğini kesti" sözlerine Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan’dan yanıt geldi. Ulucan, “Sayın Gappi, eleştireceği adresi şaşırmış olmalı” dedi.

GÜNCEL 16.10.2021, 21:42
İzmir -Aydın arasında ‘Basına destek gerilimi!’

CHP’nin yerel basının sorunlarını masaya yatırmak için Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlediği, “Anadolu Buluşması - Yerel Medya Çalıştayı 2021” bugün başladı.Çalıştay’da İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’nin yaptığı konuşma dikkat çekti.

Konuşmasında Tasarruf Tedbirleri Kararnamesi ile belediyelerin yerel gazete aboneliklerinin ve reklamlarının kesilerek yerel basının zora sokulmak istendiğini belirten Gappi buna karşın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yerel basının yanında durduğunu ancak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yerel basına verdiği desteği kestiğini söyledi. Gappi konuşmasında "Maalesef bazı cesur görünen topuklu efeler, ilk iş hemen yerel basına desteğini kesti" ifadelerini kullandı.

‘ÇERÇİOĞLU’NA YAPILAN ELEŞTİRİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL’
Gappi’nin tartışma yaratan sözlerine ilişkin Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan açıklama yaptı. Ulucan açıklamasında “Tasarruf tedbirleri genelgesini çıkaran belli. Sayın Gappi’nin mücadele sözüne katılmakla beraber, sadece Aydın basınının değil İzmir basınının da destekçisi olan Özlem Çerçioğlu’na yapılan eleştirisi kabul edilebilir değil. Aydin’da 67 gazete yayın yapıyor ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bir çok belediye yerel basına desteklerini hiç kesmedi. Kaldı ki Aydın Büyükşehir Belediyesi İzmir’in gazetelerine de abone olarak, reklam vererek destek verdi. Ortada bir genelge var ve sürekli müfettiş baskısı yaşayan belediyelerimizin abonelikleri iptal etmesini, özel günlerde verilen kutlama ilanlarını kesmesini biz anlayış ile karşıladık. Çünkü bu mücadeleyi vermesi gereken öncelikle bizleriz. Sürekli denetlemeye tabi tutulan, müfettişlerce baskı altında tutulan belediyelerin bizim adımıza mücadele etmesini haksızlık olur” dedi.

‘AYDIN BELEDİYELERİ DE İZMİR BASININA DA DESTEK OLDU’         
Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin İzmir basınına da destek olduğunun bilgisini veren Ulucan açıklamasında şunları söyledi “Aydın’da İzmir’in yarısı kadar belediye ve 67 gazete var. Belediyelerimiz Aydın basınına destek oldukları gibi İzmir de yayın yapan gazetelere de destek oluyorlar. Sayın Dilek Gappi eleştirmesi gereken adresi karıştırmış olmalı. Başta Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Didim Belediyesi ve Germencik Belediyesi olmak üzere bir çok belediyemiz Aydın’a hiç gelmeyen İzmir gazetelerine bile destek verdi. Aydın basınının da bize bir sorusu oluyor. Aydın basını yıllardır, ‘İzmir’in belediyeleri bize destek olmazken Aydın’ın belediyeleri İzmir’in gazetelerine neden destek oluyor?’ diye bize soruyor. Tepkimiz ve mücadelemiz, tasarrufu itibardan başlatmayıp 1 liralık gazete alımını durdurarak tasarruf edeceklerini zanneden zihniyete karşı olmalıdır.”.

Kaynak: HABER: AYŞE YILMAZ
Yorumlar (0)