ANKARA BÜYÜKŞEHİR, 25 BİN KONUTLUK ALCI MAHALLESİ'NDE 17 YILLIK ÇİLEYE SON VERİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sincan ilçesi Alcı Mahallesi sakinlerinin 17 yıllık altyapı ve yol sorununu çözüme kavuşturmak için harekete geçti. Sanayi bölgelerine çok yakın olmasına rağmen yılların ihmali ile adeta hayalet mahalleye dönen bölgede ASKİ Genel Müdürlüğü altyapı sorununu çözerken, Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri de 13 kilometre asfalt sermek için çalışmalarına başladı.

GÜNDEM 28.06.2021, 16:00
ANKARA BÜYÜKŞEHİR, 25 BİN KONUTLUK ALCI MAHALLESİ'NDE 17 YILLIK ÇİLEYE SON VERİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sincan ilçesi Alcı Mahallesi sakinlerinin 17 yıllık altyapı ve yol sorununu çözüme kavuşturmak için harekete geçti. Sanayi bölgelerine çok yakın olmasına rağmen yılların ihmali ile adeta hayalet mahalleye dönen bölgede ASKİ Genel Müdürlüğü altyapı sorununu çözerken, Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri de 13 kilometre asfalt sermek için çalışmalarına başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 25 bin konutun yer aldığı ve yılların ihmali ile adeta hayalet mahalleye dönen Sincan ilçesi Alcı Mahallesi’nin 17 yıllık altyapı ve yol sorununu çözmek için harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi, bölgede ilk olarak kanalizasyon ve altyapı çalışmalarını tamamladı.

ASKİ VE FEN İŞLERİ EKİPLERİ 7/24 SAHADA

Alcı Mahallesi’nin altyapı ve kanalizasyon sıkıntısını sonlandırmak için sahaya inen ASKİ ekipleri, 4 bin 688 metre pis su ve bin 450 metre yağmur suyu hattı olmak üzere toplam 6 bin 138 metrelik altyapı çalışmalarını tamamladı.

ASKİ Genel Müdürlüğü; 1 adet terfi istasyonu, 1 adet 7 bin 500 metreküp depo, 1 adet bin 500 metreküp üst kat depo, 1 adet bin 500 metreküp orta kat depo ve yaklaşık 98 bin metre iletim ve şebeke hattı da yaparak, bölge sakinlerinin rahat bir nefes almasını sağladı.

Fen İşleri Daire Başkanlığı ise mahallede yaklaşık bir ay önce başlattığı 13 kilometrelik asfalt imalatını yıl sonuna kadar tamamlamak için 2 ekip halinde yaklaşık 50 personel ile yoğun bir mesai harcıyor.

Ekipler yaklaşık bin 100 metre uzunluğunda olan asfalt öncesi hazırlık PMT mekanik malzeme seriminin ardından, asfalt yapımı öncesi için de zemin iyileştirme çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından bölgede toplamda 72 bin ton sıcak asfalt serilmesi hedefleniyor.

SANAYİ BÖLGELERİNE NEFES

17 yıl boyunca yol ve altyapı çilesi yaşayan bölge sakinleri ve esnafı, evlerini kiraya veremediklerini hatta satamadıklarını belirtiyor.

Yaklaşık 1 kilometrelik mesafe içinde Anadolu OSB, ASO 2. OSB ve Başkent OSB’nin bulunduğu mahalle ihmal yüzünden kullanılamıyor, birçok çalışan 30-40 kilometre uzaklıktaki yerleşim bölgelerinde oturmak zorunda kalıyor. Bölgede çalışmaların tamamlanmasının sanayi bölgelerine de büyük bir destek olacağını belirten OSB yöneticileri ve kooperatif yönetimleri, büyükşehir belediyesinin bölgenin ekonomik ve sosyal yönden canlanması amacıyla başlattığı altyapı ve yol çalışmalarına ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

-Hüseyin Kutsi Tuncay (Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı): “Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerden sonra bugüne kadar dikkat çekmeyen ve büyük bir sanayi yerleşkesi olan Alcı Mahallesini gündemine aldı ve yakın zamanda asfalt serme çalışmalarına başladı. Bölgede 4 tane sanayi bölgesi bulunmakta. Bu bölgede 1500’e yakın fabrika olacak. Böyle bir sanayi yerleşkesi yanında yapılacak toplu konutlar hem istihdamı artırma açısından hem de çalışanın yolda zaman kaybetmemesi açısından çok önemli. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş seçim bildirgesinde buraya destek vereceğini ve bu bölgeyi yerleşime açacağını bildirmişti ve çalışmalarına hızlıca başladı. Kısmi olarak yerleşime açıldı bölge. Buradaki en büyük sorun toplu ulaşım ve burada toplu taşıma araçları yok ve toplu taşımaların muhakkak sağlanması lazım. Organize Sanayi Bölgesi, Ankara’nın istihdamına büyük bir katkı sağlayan bölge. Mansur Bey doğru yolda ve bu yönde çalışmalarını sürdürdükçe Ankara’da işsizlik kalmayacaktır.”

-Burhan Yılmaz (Denetim Kurulu Üyesi): “Burada çok büyük bir sanayi havzası planlanmış durumda. Bu sanayi havzasında istihdam edilecek çalışanların iskanına yönelik olarak da bölgemizde bir toplu konut alanı planlandı. İlgili kanunun gerektirdiği; devletin bölgedeki konutların altyapısını önceden tamamlaması suretiyle, bu arsaların kooperatiflere devrini yapmaktı fakat 2006 yılında ilk olarak ruhsatları alınıp inşaatlara başlanmış olmasına rağmen 2021 yılına kadar altyapısı tamamlanmadı. İçme suyunun olmaması, kanalizasyon altyapısının bağlanmaması gibi nedenlerle şu anda insanlar buralarda oturamıyor. Sayın Başkanımız seçim döneminde de bölgemizi ziyaret etmişlerdi. Başkanlığa geldikten sonra da bölgemizle çok yakından ilgilendi. Bunun için özellikle teşekkür ediyoruz. Biz geçmiş dönemde de belediyeye bu konuda çok başvuru yaptı ancak bizi duymak istemediler. Burada belediye başkanlarımızı ağırladığımızda da sanayicilerimiz en büyük sorun olarak personellerinin çok uzaktan geldiğini ve bunun zaman kaybına neden olduğunu, sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlardı.”

-Özlem Bayraktar Küce (Yönetici): “Hepimiz biliyoruz ki bir ülkenin büyümesi ve gelişmesi tamamen sanayiyle alakalı. Onun için biz gerek firma olarak gerek Anadolu OSB olarak çok önem veriyoruz bu konuya. Dolayısıyla çalışan personelin de rahatlığı, huzuru çok önemli. Bölge ne kadar gelişmiş olursa insanlara huzur ve mutluluk verecek şartlar sağlanmış olursa o kadar verimli ve başarılı olur. Bu şartlarla istihdam için personelin de daha kolay bulunabileceğini düşünüyorum.”

-Mustafa Savaş Ekiz (Anadolu OSB çalışanı): “Sincan’dan ve Ankara içinden 2 tane servisimiz olmasına rağmen elemanların gidiş gelişleri, mesaiye kalmaları bizim için büyük bir sorun oluyor. Sincan tarafı tabii ki biraz daha avantajlı 30-45 dakika gibi bir sürede evlerine gidip gelebilirlerken, şehir içinde oturanlar 1,5 saati aşan, 1,5 saat gidiş 1,5 saat dönüş yol yapmak zorundalar. Günde 3 saat kaybediyorlar. Bu bölgenin altyapısının tamamlanmasıyla buraya yakın, ulaşımı kolay olanak sunuyor olması hem bizim hem de işçilerimiz açısından faydalı olacaktır.”

-Nida Birgül (Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı): “Öncelikle Büyükşehir Belediyesinin Anadolu OSB Meslek Yüksek Meslek Okulu yakınında yerleşime açmış olduğu bölgenin özellikle öğrencilerimizin yerleşim problemlerinin çözümüne katkıda bulunacağını ve aynı zamanda öğrencilerimizin Ankara ile Anadolu OSB Meslek Yüksek Okulu arasındaki ulaşım problemlerini de çözüm getireceğine inanıyorum.” 

-Fikret Birdal (Temelli Uydukent Toplu Konut Yapı Kooperatifleri Üst Birlik Başkanı): “Bölgemizde 265 tane kooperatif ve 4 bin konut var altyapıda herhangi bir sorunumuz kalmadı. ASKİ suyu ve kanalizasyonu getirdi ve eksiklerimizi tamamladı. Yıl sonuna kadar ana arterlerde asfaltlama çalışması bitecek. EGO Genel Müdürlüğü asfaltlama çalışmasının tamamlanmasının ardından burada otobüs seferlerinin başlayacağının sözünü verdi. Burada çalışmalarının tamamlanması bölge halkına ve esnafına büyük katkı getirir, ekonomileri canlanır. Desteklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür ederim.”

Mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri da yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ettiler.

     

 

Yorumlar (0)