banner25

banner24

NAZLIAKA: KADINLAR ‘HUKUKSUZLUĞA ÇANAK TUTMAYIN’ DİYOR

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Çevre Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerine direnen kadınlar, ülkenin dört bir yanından aynı isyanı yükseltiyor. ‘Bu hukuksuzluğa çanak tutmayın’ diyor. Direngen kadınların isyanının bastırılamayacağını, seslerinin kısılamayacağını çok iyi biliyoruz” dedi. Nazlıaka, ’19 yıllık talan karnesi’ çıkardı.

GÜNDEM 05.06.2021, 10:53
NAZLIAKA: KADINLAR ‘HUKUKSUZLUĞA ÇANAK TUTMAYIN’ DİYOR

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Çevre Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerine direnen kadınlar, ülkenin dört bir yanından aynı isyanı yükseltiyor. ‘Bu hukuksuzluğa çanak tutmayın’ diyor. Direngen kadınların isyanının bastırılamayacağını, seslerinin kısılamayacağını çok iyi biliyoruz” dedi. Nazlıaka, ’19 yıllık talan karnesi’ çıkardı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana 5 Haziran’da kutlanan “Çevre Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Nazlıaka, “Nükleer santrallardan termik santrallara, duble yollar ve inşaatlar için kesilen ağaçlardan, imara açılan zeytinliklere ve tarıma kadar doğa talan edilmeye devam ediyor. Doğanın yeşilini doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen iktidar, talan ve yağmayı meşrulaştırmak için elinden geleni yapıyor. Yeşil Yol, Cerattepe, Kazdağları, İkizdere, Salda Gölü başta olmak üzere ülkenin dört bir yanı talan ediliyor.  Talan edilen bütün alanlarında, kadınlar mücadelenin en önünde yer alıyor, çünkü doğa katliamı kadınların hayatına daha fazla zarar veriyor. Özellikle kırsal alanda üretimle doğrudan bağları olan kadınların, canları pahasına mücadeleyi omuzladıkları görülüyor. Nasıl omuzlamasınlar ki? Yer altı suları, tarım alanları ve soludukları hava kirleniyor, toplu hayvan ölümleri yaşanıyor, tüm yaşam tehdit altında kalıyor. Kendi yaşam alanları kadar çocuklarını ve gelecek nesilleri düşünen kadınlar, mücadeleden vazgeçmiyor” dedi.

Doğa katliamı mücadelesinde kadınların daha cesur olduğuna vurgu yapan Aylin Nazlıaka, “Dağına, taşına, havasına, suyuna sahip çıkan ve şahsım hükümetinin bütün güç aygıtlarına karşı dimdik direnen kadınların mücadelesi dilden dile dolaşıyor. Güvenlik güçlerine direnen kadınlar, ülkenin dört bir yanından aynı isyanı yükseltiyor. ‘Bu hukuksuzluğa çanak tutmayın’ diyor. Direngen kadınların isyanının bastırılamayacağını, seslerinin kısılamayacağını çok iyi biliyoruz” dedi.

Nazlıka, “Kutlanacak çevre günü bırakmayan AKP hükümeti, iktidarda bulunduğu 19 yıl boyunca doğa ve kentler üzerinde yağma talanı esas aldı” ifadeleriyle ‘19 yıllık talan karnesi’ çıkardı. Nazlıka, şöyle devam etti:

DOĞAL VARLIKLAR RANTA AÇILDI: Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun içinde yer alan madde 80 ile ülkenin tüm doğal varlıkları itirazsız meta hâline getirildi. Şirketler istediği yerde istediği büyüklükte devletin vereceği hibe kredilerle yatırım yapabilecek, vergiden muaf tutulacak hatta 5 yıl boyunca çalıştırdığı işçilerin SGK primlerini ve stopaj vergilerini de devlet ödeyecek. Daha önce yasalar ve uluslararası sözleşmelerle korunan 1. Derece Doğal SİT Alanları, 1. Derece Arkeolojik SİT Alanları, Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Alanları, ekolojik alanlar, önemli doğa alanları, orman alanları, yaylalar, meralar, sulak alanlarda HES, termik santral, nükleer santral, maden ocağı, taşocağı vb. her türlü yatırımın yapılabilmesine olanak tanındı. 80’inci Madde diye anılan yasa ile anayasaya dahi aykırı düzenlemeler yapıldı, sermayenin önü tamamen açıldı, hukuki itiraz yolları kapatıldı.

ZEYTİNLİKLER İMARA AÇILDI: Türkiye’deki zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına neden olacak Üretim Reform Tasarısı Meclis Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının yasalaşması ile milyonlarca ailenin geçimin sağlayan zeytin ağaçlarının kesilmesinin önü açıldı. Zeytinlik alanlarında maden ocağı ve sanayi tesisi yapılmasına yol verildi.

TARIM ALANLARI İMARA AÇILDI: Toprak kanunlarında yapılan değişikliklerle ülkenin dört bir yanındaki verimli tarım alanları imara açıldı. Son yasal düzenleme ile ÇED izninin kapsamı daraltıldı.

ÜÇ VAN GÖLÜ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ SULAK ALAN KAYBEDİLDİ: Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın 2019’da yayımladığı rapora göre, Türkiye’de son 50 yıl içinde, üç Van Gölü büyüklüğünde sulak alan kaybedildi.

KİRLİ HAVA SOLUYORUZ: Hava kirliliği de çevre sorunlarının başında geliyor. Ölümcül sonuçlara neden olan hava kirliliğinin baş nedeni kömürlü termik santrallarden kaynaklı fosil yakıtlar. Temiz Hava Hakkı Platformu’nun verilerine göre, 2019 yılında Türkiye’de hava kirliliği (PM10) yeterli veri olan 51 ilin yüzde 98’inde Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değerlerinin üzerinde gerçekleşti.

TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİNE HANÇER: Türkiye'nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü'nde dava süreci devam ettiği halde yapılan 'Millet Bahçesi' projesinde sona gelindi. ‘Bir çivi bile çakılmayacak’ denilen Burdur Yeşilova’daki doğa harikası Salda Gölü’nün millet bahçesi yapılan bölümündeki beyaz renkli kumların rengi değişti.

İKİZDERE DİRENİYOR: İkizdere’de 17-25 Aralık sürecinde halka ettiği küfürlerle hafızalara kazınan iktidarın kamu ihalelerini servis etmesiyle bilinen ‘beşli çeteden’ Mehmet Cengiz’in taş ocağı için en az 32 bin ağacın kesilmesi planlanıyor. İkizdere’de direniş sürüyor.

KAZDAĞLARI’NDA 347 BİN 815 AĞAÇ KESİLDİ: Kazdağları'nda nöbet tutan yaşam savunucularının bütün itirazlarına karşın madenci şirket Alamos Gold 347 bin 815 ağaç kesti.

YEŞİL YOL ISRARI: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki ‘Yeşil Yol’ adlı betonlaşma projesini Temmuz 2020’de durdurmuştu. Fakat Rize İl Özel İdaresi, mahkeme karalarıyla iptal edilen Yeşil Yol Projesi’ni 2020-2024 Stratejik Planları kapsamına aldı.

CERATTEPE ÇEYREK ASIRDIR DİRENİYOR: Artvinliler sürdürdükleri kararlı direniş ile Cominco ve İNMET Maning şirketleri bölgeden gönderildi. Cengiz Holding gelene kadar önemli kazanımlar elde edildi. Cengiz’in gelişi ile hukuk durdu. Hükümetin bütün imkânları Cengiz Holding’in maden çıkarması için seferber edildi. Cerattepe’de çeyrek asrı aşan müca

Yorumlar (0)