TUNAKAN YILDIRIM

Üniversitede okurken tanışıp evlenen ve mühendislik yaptıkları şirketlerden istifa eden Berkay Sert ve Su Sert çifti, motosikletleriyle dünyayı geziyor. Yol güzergâhında önce Türkiye’nin farklı noktalarını ziyaret eden ve ardından farklı bir ülkeye giden çift, UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya uğradıktan sonra Hindistan’a doğru yola çıktı.

Üniversite yıllarında okul gezileri ile dünyanın farklı noktalarına giden Berkay Sert (31) ve Su Sert (27) çifti, mühendis olarak mezun oldukları okulların ardından evlendi. İşlerinden istifa edep dünyayı gezmeye karar veren Sert çifti, motosikletleri ile birçok ülkeye gitti ve 50 bin kilometre yol yaptı.

"AVRUPA KITASINI EN SONA BIRAKTIK"

Müzekent Motosiklet Kulübü Başkanı Celil Özdemir'in daveti ile Dünya Miras Kenti Safranbolu'ya uğrayan Sert çifti, Safranbolu'nun farklı noktalarını gezme imkânı buldu. Berkay Sert şunları söyledi:

"Sonsuz Rota isimli bir kanalımız var. Bu seyahate kendi motosikletlerimizle çıkıyoruz. Seyahatlerde 2-3 gün kamp yapıyoruz, temel ihtiyaçlar, duş alma gibi ihtiyaçlarımızı gidermek için otellerde konaklıyoruz. Uyku tulumlarımız, her türlü hava şartlarına göre kıyafetlerimiz, ekipmanlarımız, mutfak malzemelerimiz her şeyimizi yanımızda taşıyor. Ayrıca bu şekilde maddi zorluğa sokacak kıstasları minimum seviyeye düşürmüş oluyoruz aynı zamanda da doğanın keyfini çıkarma konusunda fırsat buluyoruz. En sona Avrupa kıtasını bıraktık. Asya ve Avrupa'dan gezmediğimiz ülkeleri tamamladıktan sonra tabii ki Afrika kıtasından da sonra Amerika kıtasına seyahat edeceğiz. Tam olarak planlamadık ancak daha sonra seyahatlerimizi sonlandırmayı tercih edebiliriz."

"MOTOSİKLETİMİZLE 50 BİN KİLOMETRE YOL YAPTIK"

Su Sert ise şunları söyledi:

"Endüstri mühendisliği okurken tanıştık. Okulun desteği ile Balkan turuna çıktık. 14 ülkede fidan dikme organizasyonları düzenlendik. Her şey böyle başladı. Seyahat ülkelerinin ruhumuza çok uyduğunu gördük. Tek motosikletle geziniyorduk, sonra iki motosikletle gezmeye başladık ve bunu hayat biçimimiz haline getirmek istedikten sonra biraz da pandemide akşam eve kapanmaya başladıktan sonra çalıştığımız şirketlerden istifa etme kararı aldık ve yola çıktık. İran, Irak, Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve Moğolistan rotasına çıktık. Yaklaşık 1 yıl bu rotamızı sürdürdük. Döndükten sonra ben talihsiz bir kaza geçirdim. Kolum kırıldı, 4-5 ay kadar küçük bir ara vermemiz gerekti. Şimdi tekrar yola çıkıyoruz ve Hindistan'a doğru gideceğiz. Yeni motosikletlerimizle 50 bin kilometre yol yaptık. Yaklaşık 7 yıldır aktif olarak geziyoruz, istifamızın ardından 2 yıl oldu. Safranbolu'yu daha önce detaylı gezmiştik. Şu an sadece merkezi geziyoruz. Hindistan seyahatimiz öncesinde keyif molası gibi oldu."

Müzekent Motosiklet Kulübü Başkanı Celil Özdemir, "Türkiye'de ilkleri yapmaya çalışıyoruz. Ücretsiz festivaller, ücretsiz misafirlerhaneler… Bölgemize katma değer katmak adına elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Bu iki genç kardeşimizi de misafirhanemizde ağırladık. Dünyadan gelen tüm gezginleri, Anna, Kinga, Bruno, Dan gibi instagram fenomenlerini Safranbolu'da ağırladık ve Safranbolu'yu tanıtmaları adına birçok etkinlik gerçekleştirdik" dedi.