Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Konya’da Millet Buluşması Programı’na katıldı.

Kılıçdaroğlu; sık sık “Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu”, ‘İktidar”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının atıldığı Konya Millet Buluşması’nda, tarımın sorunları ile ilgili şunları söyledi:

“KÖYLÜ, ‘EKSEM NE OLACAK’ DİYOR: 18 milyon 700 bin dekar tarım arazisi var, sadece Konya’da. 2004 ve 2022 yılları arasında 7,5 milyon dekar tarım alanı, sistemin dışına çıktı. Yani köyle ekmiyor, ekemiyor. Çünkü zarar ediyor. Eksem ne olacak, diyor. Sulama da yeteri kadar olmadı. Malum, meşhur bir baraj var. KOP projesi var.

O SUYU GETİRECEĞİM: KOP Projesi dolayısıyla bir türlü Konya Ovası’na, 20 yıldır su gelmiyor doğru dürüst. O suyu getireceğim, o çiftçiyi mutlu edeceğim.

DIŞARIDAN BUĞDAY, ARPA, FASULYE, CANLI HAYVAN, DIŞARIDAN ET, MERCİMEK… BUNLARIN TAMAMINI BİTİRECEĞİZ: Kırsalda çalışan bütün gençler ve bütün kadınlar iktidarımızda göreceksiniz, onların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Yeter ki çalışsınlar. Yeter ki üretsinler. Kadının sosyal güvenliği olacak. Gençlerin sosyal güvenliği olacak. Yine bütün çiftçi kardeşlerime, bütün üreticilere seslenmek isterim. Sizin bankalara, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan faizlerini sileceğiz. Sadece ana parayı taksitlerle alacağız. Siz üreteceksiniz, siz. Siz, kazanacaksınız. Dışarıdan buğday, dışarıdan arpa, dışarıdan fasulye, dışarıdan canlı hayvan, dışarıdan efendim et, mercimek… Bunların tamamını bitireceğiz. Herkes üretecek ve herkes kazanacak.

KİM NEYİ ÜRETECEK BELLİ OLACAK. BİR YIL SONRA KAÇTAN SATACAK, O DA BELLİ OLACAK: Diyeceksiniz ki bunun formülü ne? Nasıl olacak da herkes üretecek, herkes kazanacak? Havza bazlı planlama yapacağız. Havza bazlı planlama… Örneğin Erzurum… Doğu, Güneydoğu’nun merkezi olacak. Etrafındaki iller, hep birlikte havza bazlı planlamaya dahil edilecek. Kim neyi üretecek belli olacak. Bir yıl sonra kaçtan satacak, o da belli olacak. Formül: Maliyet, artı makul kar, eşittir taban fiyat.

ÇİFTÇİLERE, KIRMIZI MAZOT VERECEĞİZ. YANİ KDV’Sİ OLMAYACAK, ÖTV’Sİ OLMAYACAK: Çiftçilere, kırmızı mazot vereceğiz. Yani KDV’si olmayacak, ÖTV’si olmayacak. Şimdi yata veriyorsun. Yata biniyor, adaları geziyor, denizleri geziyor, keyfi yerinde ÖTV’siz ve KDV’siz mazotu veriyorsun. Yahu çiftçi traktörle sabahın köründe nereye gidecek? Tarlasına gidecek, herhalde tatile gitmeyecek. O üretiyor, o çalışıyor. O alın teri döküyor. O bizim karnımızın doyması için çaba harcıyor. Ona diyeceğiz ki ‘kardeşim; yata hangi fiyattan veriyorsan çiftçiye de o fiyattan vereceksin.’ ÖTV’siz ve KDV’siz olacak. Ayrıca hiçbir çiftçinin, hiçbir üreticinin traktörüydü, pulluğuydu, hayvanıydı… Asla haczedilmeyecek. Ayrıca çok sayıda ziraat mühendisimiz, çok sayıda veterinerimiz üniversitelerden mezun ve işsizler. Kırsalda köy okullarını açtıktan sonra ve oralara öğretmen atandıktan sonra; ne dedik, bu yıl içerisinde 15 Mayıs’ta iktidarız. 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Köyün öğretmeni olacak, imamı olacak, hayvancılık yapılıyorsa veterineri olacak, tarım ürünleri üretiliyorsa ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni olacak. Hayvanlarınıza bakacak, aşılarını yapacak. Toprak analizlerini yapacak. Ücretini de devlet ödeyecek. Çünkü sosyal devlet, halkına hizmet götüren devlettir. Halkına hizmet götürecek. Bu ne demek? Bu, beşli çetelere hizmet değil, vatandaşa hizmet demek. Size hizmet edeceğiz.”