İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün yaklaşık 10 yıldır firari olan Ürfi Çetinkaya'nın Sarıyer'de kaldığı villaya Terörle Mücadele ve Narkotik Suçlarla Mücadele birimlerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını duyurmuştu. Operasyon sırasında Çetinkaya'nın saklandığı evde dışarı çıkmamak için kendine özel bir diş muayenehanesi yaptırdığının belirlendiği, Narkotik Daire Başkanlığı'nın ilk defa bu operasyonda Köpek Eğitim Akademisi'nde yetiştirilen teknoloji arama köpekleri Rio ve Atena'nın kullanıldığını duyurmuştu. Rio ve Athena sayesinde villadaki tuvaletlerde duvarların arkasında gizlenen telefonlar bulunduğu belirtilmişti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ürfi Çetinkaya ile gözaltına alınan ve örgüt üyesi olduğu belirtilen 5 kişi, bugün Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne getirilen Çetinkaya ve beraberindekiler, işlemlerinin ardından Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Çetinkaya, ilk olarak çevik kuvvet polislerinin geniş güvenlik önlemleri altında eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Hakkında yakalama kararı bulunan Çetinkaya, savunmasını verdikten sonra Artvin Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı 'uyuşturucu ticareti' davası kapsamında talimat yoluyla ifadesi alınmak üzere İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI NEDENİYLE TUTUKLANDI

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesi alınan Çetinkaya'nın yargılandığı bu suçtan tutuklanmasına ve dosyanın da Artvin'deki mahkemeye gönderilmesine karar verildi.

Çetinkaya, son olarak da 24 yıllık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İnfaz Savcılığı'na çıkarıldı. Savcılıkta işlemleri tamamlanan Ürfi Çetinkaya tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildiği öğrenildi.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ