Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ortaklığında yürütülen Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Sergi Alanı Projesi kapsamında, Adalızade Mezarlığı’nda bulunarak koruma altına alınan Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının sergileneceği Açık Hava Müzesi için çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 1090 metrekarelik alanda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapımına başlanan müzenin tamamlanmasının ardından mezar taşları tarih meraklılarının ziyaretine açılacak.

Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanan projede Kuşadası Belediyesi tarafından tahsis edilen Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 1090 metrekarelik alanda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında ekipler, şu ana kadar alanın çevresinde taş duvar örme işlemi ile aydınlatma alt yapısını tamamladı. Ardından tarihi mezar taşlarının üzerinde bulunan çark-ı felek ve istiridye motiflerinden ilham alınarak tasarlanan projenin yürüyüş yollarına ekipler tarafından kayrak taşı döşenmeye başladı. Ekipler, alana ayrıca müze ziyaretçilerinin hediyelik eşya alması ve müze hakkında bilgi sahibi olabilmeleri amacıyla 2 adet konteyner yerleştirdi. 180 adet tarihi mezar taşının 9 ana grupta sergileneceği alanda, çim ekme ve sulama elemanlarını yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından, mezar taşları da sergilenmek üzere ana arterlere yerleştirilecek.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

300 YILLIK MEZAR TAŞLARI İLE GEÇMİŞE YOLCULUK

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Proje Özendirme ve Uygulama Yarışması’nda Başarı Ödülü alan proje kapsamında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden emekli Öğretim Üyesi Dr. Ertan Daş ve ekibi, yaklaşık 2 yıl içerisinde 521 adet tarihi mezar taşının envanterini çıkardı. Bunların arasından 180 adet tarihi mezar taşı sağlam ve sanat değeri yüksek bulunarak sergilenmeye uygun görüldü. Kuşadası’nın kültürü, demografik yapısı, geçirdiği sosyal değişimler, yaşanan siyasi olaylar, geleneksel meslekler, salgın hastalıklar, mahalle ve yer isimleri gibi kent tarihi açısından önemli bilgiler içeren tarihi mezar taşlarından oluşacak müzenin Kuşadası’nın tarihine ışık tutması bekleniyor. Uzman rehberler tarafından da tanıtılacak olan müzenin, tarihi önem taşımasının ve kent kimliğine katkı sunmasının yanı sıra kültür turizmine de katkı sunması hedefleniyor.

@aydinhaberlericom #galatasaray #galatasaraylılar #sampiyonluk #icardi🇦🇷⚡ ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom 🗳Seçim bitti! Artık yeni tartışma CHP’nin ne yapacağı… 👉Kılıçdaroğlu istifa edecek mi? 👉CHP’de değişim olmalı mı? 💬Siz izleyicilerin de görüşünü yoruma bekliyoruz… #aydınhaberleri #voxpoptr #sokakröportajları #sokaktanseslerr ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ