Kuşadası Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Atak, Kent Meydanı Projesi kapsamında yürütülen yıkım çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Yardımıcısı Yusuf Atak yaptığı açıklamada, “ Mülkiyeti belediyemize ait alanda ki esnafımızın 17.10 2017 tarihinde alınan meclis kararı ile kiracı hukuku son ermiştir. Kentimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan kent meydanı projesi yasal süreç içinde devam etmektedir. Hiç bir esnafımızın yasal olarak mağdur edilmesi söz konusu değildir.” Dedi 

Başkan Yardımcısı Yusuf Atak konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.  “Son günlerde belirli çevrelerce kasıtlı olarak Kent Meydanı projesi ile ilgili olarak esnafın mağdur edildiği yönünde sosyal medya paylaşımları yapılmaktadır. Ancak yapılan bu dezenfarmosyonların gerçeklerle bir ilgisi yoktur.

Mülkiyeti belediyemize ait olan  50 ada 20-22-23 parsellerin bulunduğu alanın 17.10.2017 yılında 301.05/388 sayılı meclis kararıyla kent meydanı yapılmasına karar verilmiştir. Alınan bu karara istinaden  24.01.2018 tarihinde bahse konu alanda bulunan ve kiracılıkları sonlandırılan tüm esnaftan  kullandıkları  alanları tahliyesi talep edilmiştir.

Bu tarih itibari bu alandaki esnaf işgalci durumuna düşmüş ve bugüne kadar kira bedeli değil ecrimisil ücreti alınmıştır. 25.10.2021 tarihinde ilgililere tahliye işlemi ile ilgili ikinci bir ihtar gönderilmiştir.

 Alınan tahliye kararına rağmen Belediye Başkanımız esnafımız ile yaptığı iki toplantı sonucunda   mağdur olmamaları adına yeterli ek süreyi tekrar tanımıştır. 

Ayrıca Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün 502-05-5196493,502-05- 5508766 sayılı yazıları ile 50 ada 20-22-23 parsel üzerinde bulunan yapıların riskli yapı olduğu ve bu yapıların derhal yıkılması gerektiğini bildirmişlerdir.

Başkan Çerçioğlu silahlı saldırıyı kınadı Başkan Çerçioğlu silahlı saldırıyı kınadı

Mevcut Belediyemize ait ve kent meydanı olarak yeniden yapılandırılan  alandaki esnafın 17.10 2017 tarihinde alınan meclis kararı neticesinde hiç bir kiracı hukuku kalmamış dolayısı ile kiracı sıfatı yasal olarak da ortadan kalkmıştır. 

İddiaların aksine bu alanda kiracılara ait hiç bir mala el koyma gibi bir durum yoktur. Mülkiyeti belediyemize ait işyerleri ile ilgili geçmişte yapılan sözleşmelerde de kiracı tarafından kiraladığı alanın içinde ve dışında  yaptırdığı herşeyin masrafını üstlendiği ve sözleşme bitiminde hiç bir maddi ve mali hak iddia etmeyeceği açık şekilde belirtilmiştir. 

Yine yıkım ihalesini alan yüklenici  firma ile belediyemiz arasında yapılan sözleşmede ise “yıkımda çıkan her türlü demir hurda ve imalat malzemelerin yükleniciye ait olduğu belirtilmiştir. Klimalar, mobilyalar , demirbaşlar , kanal içi prizler güvenlik kameraları data prizleri ile kiracılara ait demirbaşlar, jenaratör, klimalar ve idarenin seçeceği teçhizat vb hususların idareye ait olduğu ve yüklenici firmanın hak iddia edemeyeceği açık şekilde belirtilmiştir. 

Yukarda belirttiğimiz yasal nedenlerden dolayı hiç bir esnafın yasal mağduriyeti söz konusu değildir.