Kuşadası’nı depreme karşı daha dirençli hale getirmeyi ve her bir vatandaşın bilinçlenmesini hedefleyen Deprem Koordinasyon Ekibi, uzmanlar eşliğinde oluşturulan çalışma şemasına göre Mahalle Meclislerini ve “Mahalle Afet Gönüllüleri Ekibini” kuracak. Ekip, düzenli olarak eğitim ve seminerler düzenleyecek.  

İbramaki Sanat Galerisi’nde düzenlenen seminerde konuşan Kuşadası Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver, projeye verdiği önem ve destekten dolayı Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e teşekkür etti. Depreme karşı toplumun bilinç seviyesini artırmak için sürekli bir çalışma içerisinde olacaklarını kaydeden Ünver, “Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kent Konseyi ve Arama Kurtarma Derneği AKUT ile birlikte afet öncesi ve sorası için bir koordinasyon ekibi oluşturduk. Amacımız depreme hazırlanmak. Bu kapsamda da halkımızı bilinçlendirmek için seminerler düzenliyoruz. Bu koordinasyon kapsamında bir şema oluşturulacak, mahalle meclisleri kurulacak. Her mahallede “Mahalle Afet Gönüllüleri” oluşturacağız, eğitim ve seminerleri sürekli olarak gerçekleştireceğiz. Sivil Toplum Kuruluşları ve halkın içinde olmadığı hiçbir çalışma başarılı olamaz. Bunu tek bireye kadar indirgememiz lazım. Biz de bu duyarlılığı yaratmaya çalışıyoruz. Amacımız afette organze olabilmek ve Kuşadası’nı daha dirençli hale getirebilmektir. Bizim bir can kurtarmamız çok önemli” dedi. 

Arama Kurtarma Derneği Akut Kuşadası Ekip Lideri Yardımcısı Vahap Ağırtaş ise seminerde bilinçli toplumun daha çok hayat kurtaracağını vurgulayarak” Bilinç hayat kurtarır diyerek yola çıkıyoruz ve bilinçlendirme seminerlerini artırıyoruz. Bilinçli bir toplum yaratır ve depremle yaşamayı öğretirsek kayıplarımızın olmamasını sağlarız” diye konuştu.

 Ağırtaş, katılımcılara deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında ne yapmaları gerektiğini örneklerle anlattı. Seminer sonunda merak edilen soruları da yanıtlayan Ağırtaş, katılımcılara bilinçlendirme kitapçığı ile sertifika takdim etti.