AYŞE YILMAZ | AYDIN HABERLERİ
Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Kuşadası sahilinde yaşanan yunus ölümleri ile ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada ilçenin farklı noktalarındaki plajlarda son bir haftada 6 yunusun cansız bedenine ulaşıldığı ifade edildi.

İnsan kaynaklı yunus ölümlerinin arttığının vurgulandığı açıklamada bazı yunusların üzerinde yaralar tespit edildiği bazı yunusların kuyruklarının kesik olduğu ifade edildi. Açıklamada daha fazla ölüm yaşanmaması için araştırma yapılması gerektiğinin de altı çizildi.

BİR HAFTADA 6 YUNUS ÖLDÜRÜLDÜ

Kuşadası sahillerinde son bir haftada 6 yunusun ölümü derin üzüntü yarattı. Nazilli Sitesi plajı, Kocagöl plajı, Sevgi Plajı, Söke Sahil ve Ayday siteleri plajlarında ve milli park Aydınlık koyunda son bir hafta içinde 6 yunus ölü olarak kumsalda bulundu.

Denizi yüzeyinde uzun süre kalan ve nekropsi imkanı olmayan yunuslar incelendiğinde, 3 adet Stenella coeruleoalba türü Çizgili Yunus, 3 adedinin de Delphinus delphis türü Tırtak yunus oldukları görüldü.

Atay ve Cumhur İttifakı aynı karede Atay ve Cumhur İttifakı aynı karede

DOKU VE DİŞ ÖRNEKLERİ ALINDI
Kuşadası Körfezi’nin güney bölgesinden geldiği tespit edilen yunusların ağır kokuşma gösterdiği, aşırı bozulmalar olduğu, bazılarının üzerinde delikler tespit edildiği ve 2 yunusun da kuyrukları kesilmiş halde bulunduğu görüldü. Yunusların ölçümleri yapılarak doku ve diş örnekleri alındı.

ÖLÜMLER HAKKINDA SORUŞTURMA İSTENDİ
Yunusların 5 adedi Kuşadası Belediyesi tarafından, 1 adedi milli park müdürlüğü tarafından gömülmesi sağlandı. Deniz ekosisteminde besin zincirinin en üst halkalarından birinde olan Yunuslar genellikle, deniz kirliliği, balıkçı ağlarına tesadüfen takılma, plastik atıklar gibi nedenlerle ölmektedir. Ancak son günlerde ölen yunusların insan kaynaklı olduklarını düşünüyoruz. Art arda meydana gelen yunusların ölümleri hakkında ve daha fazla ölümlerin yaşanmaması için, denizle ilgili birimler tarafından araştırma yapılmasıyla ilgili Kuşadası Kaymakamlığı’na bilgilendirme yaptık.