IŞİD’in 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta düzenlediği ve 33 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan canlı bomba saldırısının üzerinden sekiz yıl geçti. Katliamla ilgili yargılama, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Saldırının arka planı, üzerinden sekiz yıl geçmesine karşın ortaya çıkarılmış değil.  

“BİZDEN SÜREKLİ GİZLENEN DELİLLER VAR” 

Mağdur ailelerin avukatlarından Erkan Ünüvar, ANKA Haber Ajansı’na dosyanın geldiği aşama hakkında bilgi verdi. Ünüvar; bombacı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün isminin, saldırıdan dört saat ve bir saat önce polisler tarafından, emniyetin sisteminden sorgulanmasına ilişkin şunları söyledi:  

“İstihbarat bilgileri gelmiyor dosyaya. Biz bunu farklı yollarla bulmaya çalışıyoruz. Suruç katliamı dosyasında da aynı şeyi yaşadık. Bu belgeler bize müfettiş raporunu istememiz üzerine, aslında 2015 yılında mülkiye müfettişlerinin araştırma sonucunda hazırladıkları raporda var bunlar. İstihbarat birimlerini yaptıkları çalışmalar ilişkin bilgiler... Ancak sekiz yıldır dava dosyasına girmemiş. Bu enteresan. Katliam dosyalarında sürekli yaşadığımız bir şeye işaret ediyor. Bizden sürekli gizlenen noktalar, deliller var. 

“İSTİHBARAT TARAFINDAN İZLENİYORDU” 

Suruç katliamında canlı bombanın hareketleri muhtemelen istihbarat tarafından izleniyordu. Bu çok şaşırtıcı değil, biz bunu 10 Ekim dosyasında da yaşadık, diğer dosyalarda da biliyoruz. Aslında bu katliamları düzenleyen bütün militanlar ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki 2015 yılında IŞİD’in bütün önemli militanları adım adım, neredeyse adım adım takip edilen isimler. 

“KATLİAMLARIN YAPILMASINA İZİN VERİLMİŞ OLUYOR” 

2012’den itibaren, Suruç katliamında firarı sanık olan İlhami Balı, Deniz Büyükçelebi gibi isimler, 10 Ekim katliamını gerçekleştiren isimler sürekli teknik takip altındalar, her hareketleri izleniyor, telefonları dinleniyor, Suriye’ye geçişleri ve gidiş gelişleri biliniyor. Faaliyetleri biliniyor ama herhangi bir şey yapılmıyor. Bunun sonucunda da katliamların yapılmasına izin verilmiş oluyor. 

“GAZİANTEP EMNİYETİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK, 2 YILDIR SORUŞTURMA YOK ORTADA” 

Görevini yerine getirmeyen Gaziantep Emniyeti hakkında suç duyurusunda bulunduk, 2 yıldır soruşturma bile yok ortada. Böyle olunca net görebiliyorsunuz, gerçek failler konusunda, katliamları gerçekleştiren gerçek failler ve onlara izin veren, yardımcı olan kamu görevlileri noktasında yargı sistemi de bir adım atmıyor. 

“İSTİHBARAT GÖREVLİLERİ ‘NE İSTİYORSANIZ YAPMADIK MI?’ DİYOR” 

Pazarlıklar yapılıyor sınırlarda, istihbarat görevlileri ‘Ne istiyorsanız yapmadık mı?’ diyor IŞİD’lilere. Binlerce insan geçmiş Suriye’de IŞİD saflarında savaşmaya, bunlara hep izin verilmiş, yol verilmiş. Bu bizim iddiamız değil. Tape kayıtları var. İlhami Balı’nın yaptığı pazarlıklar vs. IŞİD’lilerin korunduğu bir yapı var. Yargı organlarından ibaret de değil. 

IŞİD’lilerin korunduğu dönemde vali olan bir insanı şimdi İçişleri Bakanı yaparsanız, bu dosyaları kapatmak istiyorsunuz anlamına gelir.   

(IŞİD’in) Tüm yapı henüz çözülmüş değil. Uyuyan hücreler halen faaliyette, IŞİD’in faaliyetleri Türkiye’de sona ermiş değil. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. En son Suruç dosyasında dinlenen tanık Kasım Güler de dolaylı olarak buna işaret etti. Emniyet ifadesinde anlattığı şeyler IŞİD’in faaliyetlerinin halen sürdüğü yönünde." 

@aydinhaberlericom 🗣Emeklilere Aydın Salı Pazarı'nı sorduk.. ⭕️Hayat pahalılığına isyan eden emekliler "sürünüyoruz" dedi 💬Peki bu hafta pazar fiyatları nasıldı? Maaşlara zam geldi emekliye gelen zam yetiyor mu? 🗣💬Yorumlara bekliyoruz.. #aydınhaberleri #aydın #voxpoptr #sokakröportajları ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
Kaynak: anka