Malatya’da 6 Şubat depremi sebebiyle ağır hasar alan binaların Malatya’da patlayıcı maddeyle yıkımı hızla devam ediyor. Yeşilyurt ilçesine bağlı Yeşiltepe semtinde bulunan ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Malatya’nın ilk yüksek katlı binaları olan Yeşiltepe Konutları’ndaki 15’er katlı 9 blok patlayıcı maddeyle yıkıldı. Yıkımda bin 660 kilo patlayıcı ile 30 bin adet elektriksiz kapsül kullanıldı. Yıkımın yapıldığı alanda emniyet ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemi alındı.

Binaların tünel kalıp sistemi ile inşa edilmesinden dolayı yıkım modellemesi ve projelendirilmesi ilk defa Türkiye’de uygulandı. Patlatma sırasında oluşan ses ve sarsıntı ölçümlemesi üniversite öğretim üyeleri tarafından tespit edildi. Türkiye Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman ve yönetim kurulu üyeleri patlatmalı yıkım faaliyetlerini mahallinde gözlem ve inceleme ile takip etti.

@aydinhaberlericom ⭕CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP genel başkanlığına adaylığını ilan etti Özel'in düzenlediği basın toplantısında dikkat çeken maddeler ise şöyle 🗣️Partinizin seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi, parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır 🗣️Seçim öncesi Türkiye’de oluşan büyük umut ve değişim inancı, hızla derin bir hayal kırıklığına dönüştü 🗣️Bu, kendinde hiç suç görmeyip hiçbir şey olmamış gibi devam edenlere itirazın hikayesidir 🗣️Partimiz alınan sonuca farklı bahaneler üretti, yenilginin siyasi sorumluluğunu üstlenmedi #ozgurozel ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ