Sinema eleştirmeni, grafik tasarımcı Sungu Çapan hayatını kaybetti. Uzun zamandır Cumhuriyet gazetesinde her cuma sinema yazıları kaleme alan Çapan, mesleğininin duayenleri arasında gösteriliyordu.

76 yaşında aramızdan ayrılan Çapan, bir süredir hastanede tedavi görüyordu. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi de olan Sungu Çapan'ın ölüm haberini yakın dostu, gazeteci Yücel Göktürk sosyal medya hesabından duyurdu.

Sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan, 1947'de dünyaya geldi. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (D.G.S.A.) Grafik Sanatlar Bölümü'nü bitirdi.

Bir süre bu mesleği yapan Çapan, dergi ve kitap kapakları tasarladı. 1965'te Forum dergisinde ilk sinema yazıları yayımlanmaya başladı.

1968-1971 arası Paris'te yayaşan ve eğitim gören Sungu Çapan, ardından ülkeye dönüp reklam şirketlerinde çalıştı.

Türk Sinematek Derneği'nin kuruluşunda etkin görev alan Sungu Çapan, derneğin yayın organı Yeni Sinema'yı da yönetti, Yeni Sinema'nın özgün kapaklarını tasarladı. 

Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde haftalık yazılarını sürdüren Çapan eleştirileri, yazı ve röportajlarıyla 1+1, Express, Yeni Sinema, TV'de 7ün, Milliyet Sanat gibi dergilerde de yer aldı. (bianet.org)