İşte miniklerin vazgeçilmez adresi İşte miniklerin vazgeçilmez adresi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıya ilişkin bugün yapılan yazılı açıklamada, dün gece yakalanan saldırganın, Suriye uyruklu Ahlam Albashır olduğu belirtildi. 

BİN 200 GÜVENLİK KAMERASI İNCELENDİ 

Emniyet’in açıklamasına göre; İstiklal Caddesi'nde bombalı terör saldırısı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda, bombayı koyan şüpheli kadının olay yerine geliş-gidiş güzergahlarını gören bin 200 güvenlik kamerası incelendi. Şüphelinin, olay yerinden taksi ile ayrılarak Esenler ilçesine gittiği tespit edildi. Yapılan fiziki ve teknik çalışmanın ardından, şüphelinin irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlendi. 

46 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI 

Yapılan operasyonda, 46 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin sorgusunda, bombayı koyan kişinin Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği belirlendi. Söz konusu adrese saat 02:50’de düzenlenen operasyonda, bombalı saldırıyı düzenleyen Suriye uyruklu Ahlam Albashır isimli şüpheli gözaltına alındı.

AFRİN ÜZERİNDEN KAÇAK YOLLARLA ÜLKEYE GİRİŞ YAPMIŞ 

Şüphelinin, sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve eylem yapmak için Afrin üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığını söylediği belirtildi. Saldırganın, PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden aldığı eylem talimatı üzerine İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı düzenlediğini ve daha sonra olay yerinden kaçtığını itiraf ettiği bildirildi.

SALDIRIDA TNT KULLANILMIŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Daire Başkanlığı, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında kullanılan patlayıcının TNT olduğunu açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde düzen düzenlenen, 6 kişinin ölümü ve 81 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısında kullanılan patlayıcı ile ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. Saldırıda yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT kullanıldığının tespit edildiğinin belirtildiği açıklama şöyle:

"İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13.11.2023 tarihinde meydana gelen terör eylemi ile ilgili olarak olay yerinde, terörist olay yerine gelirken kullandığı araçtan ve şehit olan vatandaşlarımızın üzerinden elde edilen bulguların Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı İstanbul Bölge Laboratuvarı’mızda gerçekleştirilen kimyasal incelemesinde; saldırıda kullanılan patlayıcının yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu tespit edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."