Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Turizm Fakültesi Atık Yönetimi Kulübü’nden öğrencilere, ‘İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ başlığıyla eğitim verdi.

Tepebaşı Belediyesi, kentteki çocuklar ve gençler için sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğine ilişkin farkındalık yaratacak etkinlikler düzenlemeyi sürdürüyor. Bu kapsamda son olarak, ESOGÜ Turizm Fakültesi Atık Yönetimi Kulübü’nden 65 öğrenci için eğitim semineri düzenlendi.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından öğrencilere verilen ‘İklim Değişikliği, İnsan ve Çevre ve Enerji Yönetimi’ eğitimi ile iklim değişikliği ile mücadele konusunda bilgilendirilen katılımcılara, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önüne geçilebilmesinin önemi anlatıldı. Sunumda öğrencilere, bireye tasarruf bilinci kazandırılması, birey olarak dünya adına neler yapılabileceği, çevresel problemler, geçmişten bugüne insan ve çevre ilişkisi, küresel ısınma ve iklim değişikliği etkileri, nedenleri, çözüm önerileri, karbon ayak izi, enerji verimliliği ve tasarruf hakkında bilgi verildi. Ardından, Atık Yönetimi Kulübü öğrencileriyle Küresel Amaçlar Atölyesi yapıldı. Atölye çalışmasında, sürdürülebilir kalkınma amaçlarıyla ilgili genel bilgi verildikten sonra, atölyeyi interaktif bir şekilde devam ettirmek için her bir amaç hakkında karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. 

Konuyla ilgili destekleyici görsellerin kullanıldığı seminerde, katılımcı öğrencilerin soruları da yanıtlandı.