Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün yaptığı açıklamada, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi kapsamında Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının yarın Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak toplantıda bir araya geleceğini duyurdu. Akar’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“28 Aralık’ta bildiğiniz gibi bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Türkiye, Rusya ve Suriye’den savunma bakanları ve istihbarat başkanları katıldılar. Bu şekilde bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunuldu. Bazı sorunların çözülmesi için mutabık kalındı. Bu toplantının devam etmesi konusunda muhataplarımızla beraber karar verdik. Daha sonra yapılan çalışmalarda, bu toplantılara İran’ın da katılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İlgili makamlar tarafından bu uygun görüldü.

25 Nisan’da, bu toplantının devamı niteliğinde, bu sefer dörtlü olarak, savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katılacakları bir toplantı konusunda hazırlıklarımız devam ediyor. Amacımız ve gayemiz, buradaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesi, bir an önce bölgeye barış ve huzurun hâkim olması. Karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerimizi ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye, Bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa gerekli gayreti gösteriyoruz.”

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ