Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, yapımı devam eden Aydın Şehir Hastanesi inşaatını ziyaret etti. Hastanenin yapım süreci hakkında bilgiler alan Aydın Valisi Aksoy, Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul ve yüklenici firma yetkilileri ile birlikte yerinde incelemelerde bulundu.

ŞEHİR HASTANESİ’NİN İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü kontrolörlüğünde, 2021 yılı Kasım ayında, Efeler İlçesi Şevketiye Mahallesi’nde inşa edilmeye başlanan Aydın Şehir Hastanesinin inşaatı çalışmaları aralıksız ilerliyor.

Aydın Şehir Hastanesi, yaklaşık 140.000 metrekare arazi üzerinde kurulacak olup, 270.000 metrekare inşaat alanı, 54.000 metrekare oturum alanı ve 2.269 araçlık otopark alanına sahiptir. Hastane inşaat uygulama projelerinde 950 yatak olarak planlanmakla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda yatak kapasitesi 1.448’e kadar arttırılabilecektir.

NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ KAPASİTESİ ARTACAK

Aydın Şehir Hastanesi ile ilgili bilgiler paylaşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, hastanenin hizmete başlamasıyla birlikte Spect Tomografi, İyotlu Tedavi, Hiperbarik Tedavi Merkezi, Hematoloji Laboratuvarı gibi alan ve hizmetlerin ilimize kazandırılacağını aynı zamanda Aydın il merkezinde poliklinik oda sayısının; 221’den 365’e, yoğun bakım yatak sayısının; 156’dan 250’ye, ameliyathane sayısının; 25’den 34’e (23’ü nitelikli olmak üzere), palyatif bakım ünite yatak sayısının; 5’den 6’ya, tutuklu yatak sayısının; 3’den 8’e, hemodiyaliz ünite sayısının; 35’den 45’e, fizik tedavi ünite sayısının; 20’den 45’e, kemoterapi yatak sayısının ise 20’den 54’e çıkarılarak kapasite artırımının sağlanmış olacağını söyledi. Glutensiz Gıda üretimi için Çölyak Mutfağı çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Vali Aksoy ayrıca, şehir hastanesinin yol ve kanalizasyon gibi alt ve üst yapı yatırımlarına yönelik gerekli iş ve işlemlerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapıldığını, yatırımların takibinin Karayolları Genel Müdürlüğü ve İller Bankası nezdinde gerçekleştirildiğini belirtti.