banner25

banner24

17. AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT FESTİVALİ 3 KASIM'DA BAŞLAYACAK

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 17’ncisi düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Programı, Ayvalık Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, festivalin kentin marka değerini artıracağını söyledi.

YURT 24.10.2022, 15:11
17. AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT FESTİVALİ 3 KASIM'DA BAŞLAYACAK

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 17’ncisi düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Programı, Ayvalık Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, festivalin kentin marka değerini artıracağını söyledi.

3-6 Kasım arasında; Kırlangıç Yaşam Merkezi’nde düzenlenen 17. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali, Zeytin Müzesi’nin açılışıyla başlayacak. Açılış törenin ardından Ayvalık Belediye bandosu eşliğinde Kırlangıç Yaşam Merkezi’ne kadar “Hasata Yürüyüş” kortejine katılanlar ‘Pazar’ açılışını gerçekleştirecek. Dört gün boyunca çok sayıda etkinlikle devam edecek olan festivalin birinci gününde sezonun ilk hasatı ve ilk sıkımı Barbun’un Çiftliği’nde yapılacak. Halk oyunları, yılın çiftçisi ödülü ve kütüğe plaket çakılmasıyla birlikte yağ sıkımı, canlı müzik performansı, yemek ve ikramlarla renklenecek olan festival kapsamında ünlü şeflerin sunumlarıyla devam edecek.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; bu yıl 17. düzenlenecek olan Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Programı, Ayvalık Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Bu yıl; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası (ATO), Ayvalık Ziraat Odası, Ayvalık Duyusal Analiz Laboratuarı (ATOLAB) ile Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilecek olan hasat festivali öncesi düzenlenen toplantıda geçmişten günümüze kadar yapılan festivallerle ilgili tanıtım yapıldı.

Toplantıya; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ATO Başkanı Ali Uçar, ATO Meclis Başkanı Suat Akın, ATOLAB Başkanı Cafer Çaylan, Ayvalık Ziraat Odası Genel Sekreteri Murat Davranlı ile Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Zuhal Yıldız ve ATO Meclis Başkan Yardımcısı Sedat Aktaş katıldı.

“ZEYTİNYAĞINI TURİZMDEN AYRI DÜŞÜNMEK OLMAZ”

Ayvalık markasının taklidi ve tağşiş konularına değinen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, festivalin kentin marka değerini artıracağını söyledi. Tek hedeflerinin, Ayvalık markasının dünyaca ünlü kalitesini korumak, çıtayı her geçen gün daha da yukarı çekmek, kaliteyi daha da artırmak olduğunu dile getiren Başkan Ergin, “Bir yandan UNESCO’nun kalıcı listesinde yer almak için emin adımlarla yürüyoruz, bir yandan kentimizin turizm pastasından daha büyük pay alması için tüm gücümüzle katkı veriyoruz. Destek verirken, maddi olanaklarımızı sonuna kadar zorluyoruz. Ayvalık’ta zeytin ve zeytinyağı turizme çok önemli katkılar sağlıyor, bunu herkes çok iyi biliyor. Ayvalık’ta tartışmasız hem zeytin ve zeytinyağı hem de turizm bu kentin, bu kentlinin geçim kaynağı olmuş. Zeytinyağı ve turizm iç içe geçmiş, bir bütün oluşturmuş. Turizmi zeytinyağından, zeytinyağını turizmden ayrı düşünmek olmaz” dedi.

“YENİ COĞRAFİ İŞARETLER GELİYOR”

Zeytinyağının ardından Ayvalık tostu, lor tatlısı ve sakızlı kurabiye için de coğrafi işaret girişimlerinde bulunulduğunu hatırlatan Başkan Ergin şöyle devam etti:

“Turizm ve zeytinyağının yanı sıra gastronomisi, yirmi iki adası, tabiat parkları, birbirinden lezzetli yüzlerce mezesi, adı Ayvalık’la anılır olmuş papalinası, bahar aylarında boyunlarını Ayvalık’ın bol oksijenli doğasına uzatan birbirinden değerli otları, mis kokulu sabunları, coğrafi işaret almak için girişimlerde bulunduğumuz Ayvalık tostu, lor tatlısı, sakızlı kurabiyesi hepsi Ayvalık markası oldu. Bu kentte Ayvalık markasını kullanıp, Ayvalık adı altında turizmden gelir elde eden, ekmeğini kazanan, yüzlerce insana iş kapısı sağlayan, otellerimiz, pansiyonlarımız lokantalarımız, restoranlarımız coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağını kesinlikle kullanmalı. Ayvalık olarak zeytinyağı markamızdan yola çıkarak, sosyal mesafe kuralına uygun olarak faaliyet gösteren otellerimiz sayesinde bir adım değil, birkaç adım öndeyiz. İki yıl öncesini hatırlayalım; ülkenin dört bir yanında çağın vebası pandemi nedeniyle binlerce insanımız yaşamını yitirirken, bu kentte el birliğiyle aldığımız sıkı önlemler sayesinde en az etkilenen turizm beldesi Ayvalık olmuştur.”

Tağşiş konusuna değinmeden geçmek istemediğini vurgulayan Başkan Ergin, Ayvalık zeytinyağının gerçek anlamda hak ettiği değeri elde etmesinin önünde birçok engel bulunduğuna işaret etti.

“HEP BİRLİKTE TAKİPÇİSİ OLALIM”

Başkan Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunların en başında tağşiş ve markalaşma ilk sırada yer alıyor. Coğrafi işaret ile tescilli Ayvalık zeytinyağının marka değerinin korunması projelerimizden biri ama tek başına çözüm değil, hukuki ve cezai yaptırımların takipçisi olabilmek daha önemli. Bu konuda ilk adımı belediye olarak yine biz attık ama en etkili çözüm yolu birlik olabilmemiz markalaşmadığımız için tağşişe maruz kalıyoruz. Ayvalık markasının kalitesine gölge düşürülmesin. Bu işin peşini hukuk çerçevesinde bırakmıyoruz, tağşiş ile ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz, mücadelemizde kararlıyız, kararlı bir şekilde de devam edeceğiz. Biz, belediye olarak üzerimize düşen her türlü desteği verdik, vermeye de devam ediyoruz. TBMM’nde geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme var, düzenleme caydırıcı maddi cezai yaptırım içeriyor. Taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin işleme tabi tutulması ve piyasaya arz edilmesi yasaklandı, büyük para cezaları uygulamaya konuldu. Kanunun yasalaşması ile birlikte gıda sektöründe taklit, tağşiş yapan ve tüketiciyi yanıltan, yanlış yönlendiren, bilgi kirliliği oluşturan firma ve şahıslar hakkında yaptırımlar öngörülüyor. O nedenle hep birlikte takipçisi olalım.

BELEDİYEYE AİT BEŞ BİN AĞACIN HASADI BAŞLADI

Biz de belediyenin beş bin zeytin ağacından ürün toplamaya başladık, bolluk ve bereketli bir hasat sezonu bekliyoruz. Tarihin mimarinin, doğa ve lezzetin diyarı, zeytinin başkenti Ayvalık’ta üretim yapan şirketlerin katkısıyla lokal hasatlar, şenlikler düzenleniyor, etkinlikler kentimize renk katıyor. Zeytin ve zeytinyağı Türkiye’de milli kültür ürünü olarak kabul ediliyor. Ayvalık’taki 2,5 milyon zeytin ağacının yarısının yaşı 200'ün üzerinde. Ayrıca Mutlu köyde bin 100 yaşında olgun, tescillenen bir anıt ağacımız da bulunuyor. Zeytin ağaçları bu topraklarda hep var oldu, hep var olacak. Artık şunu herkes çok iyi öğrendi; Kuzey Ege Bölgesi’nde elde edilen zeytinyağları kalite özellikleriyle hem yurtiçinde hem yurtdışında farklı bir öneme, farklı bir lezzete ve farklı bir nefasete sahip. Ayvalık zeytinyağıyla tanışan damaklar bir daha bu lezzetten vazgeçemiyor. Ayvalık’ta işlenen tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 80’i zeytinliklerden oluşuyor 4 bin 500 aile zeytinlik sahibi. Bu hemşehrilemiz geçimlerini, aile bütçelerine katkılarını zeytincilik sektöründen sağlıyor. Ülkemizde Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere başvuru yapan yüzlerce ürün arasından ilk 20’ye girebilen ilk ve tek zeytinyağı Ayvalık zeytinyağı oldu. Bu da gösteriyor ki; dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağı Ayvalık’ta. Zeytinimizin değerini biliyoruz ve çok önemsiyoruz. Her geçen yıl, her geçen gün daha da ileriye tam bir dünya markası olma yolunda sabırla ilerliyoruz. Dört gün boyunca, ünlü şeflerin zeytinyağlı yemeklerinin, mezelerinin, tatlılarının tadına bakacağız, konserler, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Türkiye’nin gündeminde yine Ayvalık olacak.”

17. ZEYTİN HASAT FESTİVALİ PROGRAMINI AÇIKLADI

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar da çok kısa bir süre önce gerçekleşen seçimlerin ardından ATO’nun yeni yönetimini oluşturduklarını hatırlatarak, “Bu kısa süre içinde 3-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlikler için yoğun çalışma ve çaba içinde bulunmaktayız. Amacımız hasat günleriyle birlikte Ayvalık zeytinyağının, markalarımızın, coğrafi işaretimizin, doğal değerlerimizin tanıtımını yapmak, Ayvalık zeytinyağının dünyaca bilinen ününü korumak ve bu ünü Ayvalık gastronomisi, gastro turizmini geliştirmek, Ayvalık turizm sezonunu uzatmak amacı ile turizm sektörümüze aktarmak, birbirinden ayrılmaz bu iki sektörü daha güçlü bağlar ile birbirine bağlamaktır” dedi.

ALEV BAYMUR’DAN SUNUM

Festival program kapsamında ilk gün, sektörel pazar açılışı ile etkinliklerin başlayacağını kaydeden Ali Uçar, “4 Kasım 2022 Günü etkinliklerimiz içinde, sergi açılış ve ziyaretlerinin yanı sıra, son zamanların önemli konusu, Sayın Alev Baymur ‘un sunacağı ‘3T Zeytinin, günümüz teknolojisine uygun olarak Metaverse dünyasında yerini alması ve Dijital gezici müzelerle gelecek nesillere aktarımını kolaylaştırmak’ amaçlı proje çalışmasıdır. 5 Kasım Cumartesi günü ana panel konumuz Turizm Bakan Yardımcımız Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla ‘Ayvalık zeytin ve zeytinyağının ününün korunması, Ayvalık coğrafi işaretinin bu üne katkıları 6 Ekim Pazar günü spor aktiviteleri ile Ayvalık, Cunda, Küçükköy ve Altınova merkezlerinde ikramlı müzik etkinlikleri ve sunumlar yapılacak olup, tüm Ayvalık’ta yaşayanlar ve misafirlerimiz davetlidir” diye konuştu.

Yorumlar (0)