ABD’de yapılan bir araştırma, son yılların en sinsi hastalıklarından biri olarak bilinen alzheimer hastalığının olası bir “ilk belirtisini” kayıtlara geçti.

Chicago Üniversitesi’nde görevli doktor Matthew S. Goodsmith’in öncülüğünde yapılan araştırmalarda bir kişinin koku duyusunu kaybetmesinin gelecekte bir hastalık yaşanabileceğinin sinyali olduğu ortaya çıktı.

Genetik olarak alzheimer olmaya yatkın kişilerde koku kaybı olduğunu tespit eden uzmanlar koku kaybının beyinde bir iltihaplanmaya sebebiyet verdiğini düşünüyor. Bilim insanları APOE e4 isimli bir gene sahip  kişilerin koku kaybı yaşamasının ve bilişsel zayıflama yaşamasının daha olası olduğunu açıkladı.

APOE’nin farklı formlarda bulunduğuna dikkat çeken bilim insanları bu genlerden bireyde iki adet bulunduğunu ve bunların da doğrudan biyolojik ebeveynlerden geldiğini açıkladı. Her iki ebeveynden de bu genleri alan kişilerde alzheimer riskinin daha yüksek olduğu da kayıtlara geçti.

“ERKEN TEŞHİSTE YARDIMI OLUR”

Neurology isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada 865 gönüllünün verileri takip edildi. Her 5 yıl boyunca kişilerin koku alma yetenekleri ve hafızaları test edilirken elde edilen sonuçlarda koku kaybı yaşayan kişilerde alzheimer riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmayı yürüten Dr. Goodsmith, “Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekse de bu sonuçlar demans ve alzheimer riski yüksek olan insanların erken teşhis edilmesini sağlayabilir” dedi. (sözcü)

@aydinhaberlericom Çevre platformları LATMOS için hukuka başvurdu #voxpoptr #aydınhaberleri #aydinhaberleri #latmos ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom 🕌 Aydın’ın 3 camisini anlatıyoruz 🕌 İlk olarak Hasan Çelebi Camii, halk arasında Eski Yeni Camii olarak da biliniyor. Efeler merkezde yer alan bu mimari yapıtı gezmenizi öneririz. 🕌 Bey Camii ise aslında hergün gördüğümüz, önünden geçtiğimiz bir noktada. İstasyonun hemen yanındaki bu cami belirli dönemlerde onarımlardan geçse de hala ayakta 🕌Bir diğer cami ise Ramazan Paşa Camii, Sökeli Halil Paşa tarafından yaptırılmış ancak sonrasında geçirdiği bazı onarımlar nedeniyle orjinalliğinden uzaklaşmıştır. Görüşlerinizi ve önerilerinizi yorumlara bekliyoruz😇 #aydınhaberleri #voxpoptr ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ