Bir turistin yaptığı yaptığı harcamanın 2003'te ortalama 850 dolarken 2019 yılında bu rakamın 666 dolara indiğini hatırlatan Yıldız, “Bizlerin aslında turizmi İspanya'yla karşılaştırmamız lazım; bizim rakiplerimiz İspanya, bizim rakiplerimiz İtalya; Yunanistan'ı rakip olarak da görmüyorum. Şimdi, Bakanı ben sabahki sunumunun sonuna kadar dinledim. Eğer bir ülkede gençlerin festivali iptal ediliyorsa, eğer bir ülkede farklı düşünen bir sanatçının konseri iptal ediliyorsa o ülkenin Kültür ve Turizm Bakanından ses çıkmıyorsa o işte vahimdir ve turizmi geliştiremeyiz” dedi.

Yurt dışına gittiğinde vatandaşların kendisine Türkiye’deki özgürlükleri, mal ve can güvenliğini, bağımsız yargıyı sorduğunun altını çizen Yıldız, bunlarınsa Türkiye’de olmadığını söyledi. Yıldız, “Olsaydı, zaten şu an 1.500 dolar harcayan nitelikli turist geliyor olurdu. Yani 50 milyon getirip 25 milyar dolar ciro yapacağına, 50 milyon kişiye 50 milyar dolar yaparsa ben sizi takdir ederim. O yüzden, ben şuna inanıyorum: Özellikle AK PARTİ'nin iktidarında turizmin gelişmesi mümkün değildir; net ve söylüyorum. Bunu ben söylemiyorum, bunu gittiğiniz yurt dışında ve yurt dışındaki işletmecilere sorarsanız” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın TÜRSAB’a üye 14 bin turizm acentesi yerine sadece 3 tane acenteye 30'ar milyon dolar uzun vadeli kredi verdiğinin altını çizen Yıldız, “Türkiye'de ‘TÜRSAB’ diye bir kuruluş var, siz de oranın üyesisiniz. 14 bin tane acente var arkadaşlar; Tunceli'ye, Elâzığ'a, Doğu Karadeniz'e turist taşıyan o acenteler, sizi yurt dışında tanıtan da o acenteler. Ama Sayın Bakanım ‘Sadece 100 tane acenteyle ben iş yaparım, geri kalanları acente olarak görmüyorum’ dedi. Siz bir acenteci olarak bunun içinize sindiriyor musunuz gerçekten? Cumhuriyet Halk Partisi olarak o acentelere şunu söylüyorum: Biz altı ay sonra iktidara geleceğiz, hiç merak etmeyin; Türkiye'de turizm farklı olacak, acentelerin değeri farklı olacak” şeklinde konuştu.