HABER: AYŞE YILMAZ

İzmir-Aydın sınırındaki Kartal Dağı’na yapılmak istenen mermer ocağına karşı bölge halkının verdiği çevre mücadelesi kazanımla sonuçlanırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı rüzgar enerji santrali yapımı için çevresel etki değerlendirme süreci (ÇED) başlatmıştı.

İzmir’in Tire İlçesi’ndeki Küçükkale, Büyükkale  ve Üzümler mahalleleri ile Aydın’ın Germencik İlçesi’ndeki Dampınar Mahallesi mevkiinde Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan "Dampınar Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Mobil Kırma Eleme Tesisi” proje tanıtım dosyası Bakanlığın İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nda ele alındı. Komisyon proje için ‘ÇED olumlu’ kararı verdiğini duyurdu.

 YOL AÇMAK İÇİN DİNAMİT PATLATILACAK

Kapıkaya Devlet Ormanı ile Kartal Devlet Ormanı sınırları içerisinde kurulması planlanan RES projesi 1/100.000 Ölçekli Aydın-Muğla-Denizli ve İzmir Manisa İlleri Çevre Düzeni Planında; orman, mera ve tarım alanı statüsünde yer alıyor. Proje alanının etrafında incir ve zeytin tarlaları da bulunuyor.

Proje dosyasına göre; türbin platform alanları, yollar ve şalt sahası alanlarında zemin gevşetmesi amacıyla patlatma faaliyeti yürütülecek.  Bununla birlikte arazi hazırlık ve kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkacak olan kazı fazlası malzemenin dolgu ve benzeri amaçlarla yeniden kullanılabilmesi amacıyla mobil kırma eleme tesisi de kurulacak. Alanda yapılacak kazı çalışmaları, kırma eleme tesisi ve dinamit patlatma faaliyetlerinden kaynaklı toz oluşumu da meydana gelecek.

Proje hayata geçerse en az 2 bin 40 ağaç kesilecek. Öte yandan şalt merkezine 110 m mesafede tescili yapılmış olan 1 adet 1’inci Derece ve 3’üncü Derece arkeolojik sit alanı bulunuyor. Proje için 159 milyon 500 bin TL bütçe ayrıldı. 11 türbinden oluşacak santral yılda 132 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor.

ÇED TOPLANTISI YAPTIRILMAMIŞTI

Tire’nin Büyükkale Mahallesi’nde yapılmak istenen halkın katılımı toplantısı halkın tepkilerinden dolayı gerçekleştirilememişti. Toplantıya yöre halkının katılımı olmamasından kaynaklı gerçekleştirilemediğine dair tutanak tutulmuştu. Yine yöre halkının itirazlarını içeren dilekçeler de tutanağa ekletildi. Tire Belediyesi’de 11 sayfalık bir dilekçe vererek projeye karşı itirazlarını ekletmişti.

Çevre Haberleri İçin Tıklayınız