banner25

banner24

Başkan Atay'dan fabrika açıklaması! İhale bu hafta yapılacak, sadece kadınlar çalışacak

Kadın istihdamını artırmayı hedefleyen Efeler Belediyesi, Perşembe günü fabrika ihalesine çıkıyor. Kurulacak olan fabrikada, mevsimine göre üretim yapılacak ve Efeler’in markası yaratılacak.

BELEDİYELER 16.11.2020, 13:53 16.11.2020, 14:46
Başkan Atay'dan fabrika açıklaması! İhale bu hafta yapılacak, sadece kadınlar çalışacak

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın kadınlara verdiği istihdam sözü hayata geçiriliyor. Enginar, incir, kestane ve ceviz gibi mahsuller, kurulacak fabrikada işlenip paketlenerek satış noktalarına aktarılacak. Bu sayede hem kadınlar istihdama dahil edilecek hem de Efeler’de yetişen tarımsal ürünler raflarda Efeler’in belirleyeceği marka ile satışa sunulacak. Konu ile ilgili açıklamada bulunan başkan Mehmet Fatih Atay, “Hem enginarın tanıtımı hem de enginar yetiştiren çiftçilerimizin daha çok para kazanmaları için bu fabrikayı kuruyoruz. Kadınlarımızın çalıştığı fabrika oluşturacağız diye söz vermiştim. Bu konuda pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu fabrikada yalnızca kadınlarımız çalışacak. Sözümü gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.

EFELER, ENGİNARIN ÜRETİM MERKEZİ OLACAK
Türkiye’de enginar üretiminin en fazla Efeler’de yapıldığını hatırlatan başkan Atay, fabrikada mevsimine göre çeşitli üretimlerin yapılacağını söyledi.  Atay, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Enginar, Tanrının bize incirden sonra bahşettiği en büyük nimetlerden biridir. Yapılan birçok araştırmayla kanıtlandığı gibi enginar, kanserli hücrelerin yayılmasını azaltıyor. En büyük hedefim enginar üzerine çünkü en çok mahsul Efeler’de yetiştiriliyor. Kuracağımız fabrikaya giren enginarlar, konserve şeklinde çıkacak. Fabrikamızda soğuk hava depomuz da olacak, ürünlerimiz orada muhafaza edilecek. Enginar üretimi ortalama 70 günü kapsayan mevsimlik bir iş. Kadınlarımız bu tesiste yaş incir reçeli, kestane şekeri, turşu ve salça üretip, pancar ve ceviz işleyecekler. Bu fabrikayla ilçemizde yetişen ürünlerin ihracatını da yapacağız. Tüm Türkiye ve Avrupa’nın, Efelerimizin sağlıklı ürünlerini tüketmelerini hedefliyoruz.”


 

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (4)
Seyit Ali Arkan 6 ay önce
Harika
Birnur ünlü 6 ay önce
Güzel çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim. Yolunuz açık olsun başkanım.
Sevil pehlivan 6 ay önce
Ben aydını kuş bakışı baktigimda hiç yeşil alan göremiyorum bir Atatürk dev.has. tekstil dışında bina yığını görüyorum..halkı teşvik etsenizde agaçlandirsaniz aydını birde sokaklardaki konteyner leri kapalı sabit olmasını rica etsem birde turuçları değerlendirmek yazık yerlerde turunçlarımiz
Metin demir hayırlı opsun başkanım incirliova üretim ve pazarlama koparatifi olarak size yardımcı olabiliriz başkanım 6 ay önce
Hayırlı olsun başkanım incirliova üretim ve pazarlama kooparatifi olarak sizlere yardımcı olabiliriz