1981 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Babası Türk Halk Müziği sanatçısı Mahmut Tuncer, mesleğine başladığı günlerde Ankara’da çalışıyordu. Bu nedenle çocukluğunun ilk bir yılı Ankara’da geçti. Sonra İstanbul ve İzmir illerinde yaşadı. 

EĞİTİM HAYATI

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başlayan ön lisans eğitimi, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde devam etti. Yüksek lisans ve doktorasını yine Akdeniz Üniversitesi’nde yaptı. Doktora sonrasında Aydın’a yerleşti ve Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Dr.Öğr.Üyesi olarak çalışmaya başladı. Doçentliğini de yine iletişim alanından kazandı. Akademik birikimimi ardalanında, kamuoyu araştırmaları, siyasal iletişim ve itibar konuları vardır.

Tuncer, doçentliğini aldıktan sonra Aydın’ın İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak atandı. Bir süre İl Kültür Turizm Müdürlüğü görevi yürüten Tuncer, 28. Dönem Milletvekili seçimleri için görevinden istifa ederek AK Parti Aydın Milletvekili adayı oldu. 

AİLE HAYATI

Tuncer meslektaşı Doç.Dr. Aslı İcil Tuncer ile 2009 yılında evlendi. Aynı zamanda lisans eğitiminde sınıf arkadaşı olan eşi ile yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de birlikte tamamladı. 2014 yılının Ağustos ayında ise oğulları Aras Tuncer dünyaya geldi.