Çaykur çay fiyatlarına üç ayda üçüncü kez zam yaptı.

8 Haziran'da yüzde 43-45 aralığında, 14 Temmuz’da yüzde 9,8 oranında çaya zam yapan Çaykur, bugün itibarıyla yüzde 5 oranında bir zam daha yaptı.

Sozcu.com.tr'ye konuşan Çay Sanayicisi İş Adamları (ÇAYSİAD) yetkilileri eylül ayının başında yüzde 10 olarak bekledikleri zammın yüzde 5 olarak daha erken açıklandığını söyledi.

Yetkililer artan maliyetler ve enflasyon oranı göz önüne alındığında yapılan zammı makul bulduklarını ifade ettiler.

HER AY YENİ ZAM BEKLENİYOR

ÇAYSİAD yetkilileri, maliyetler böyle devam ettiği sürece her ay yüzde 5’lik yeni zamlar öngördüklerini belirttiler.

Yetkililer, artan girdi maliyetleri nedeniyle her geçen gün daha da zorlaşan yaş çay üretiminde, üreticinin eline geçen rakamın düşmemesi için perakende satılan kuru çaya yeni zamlar beklediklerini ifade ediyor.

Diğer bir yandan bayiler stoklu çalıştığından bir müddet daha eski fiyattan satışların sürmesi bekleniyor.

ALIM FİYATI ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMAMIŞTI

3 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 lira 30 kuruş olarak açıklanan yaş çay fiyatı üreticinin beklentisini karşılamamıştı.

Çay Üreticileri Meclisi, 2023 yılı yaş çay taban fiyatının destekleme bedeli ile birlikte 18 TL olması gerektiğini söylemişti. (sözcü)

@aydinhaberlericom #çeştepekonuşuyor ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom

🔺Nüfusu yaklaşık 4 bin olan ve Efeler’in gözde mahalleleri arasında yer alan ancak hak ettiği hizmeti bir türlü alamadığını belirten Tepecik Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinliyoruz. 🔺Aydın Haberleri mikrofonuna konuşan muhtar Mevlüt Başak, adeta isyan etti. 🗣Alt-üst yağı yok 🗣Doğalgaz yok 🗣19 yıldır himzet alamıyoruz 🗣30 yıldır aynı yolları kullanıyoruz 🗣Efeler ve BŞB arasındaki gerginlik halkı bezdirdi 💬 Görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz…

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ