banner25

banner24

Hayaller pisten inmeye hazır

Hayallerini ertelemek zorunda kalan çiftlerin düğün telaşı başladı. Bindallı, gelinlik damatlık ve altın satışları sezonun başlaması ile hareketlendi. Esnaf durumdan kısmen memnun olsa da tekrardan kapanma kaygısı yaşıyor. Vatandaş ise fiyatlara sitemli ama yuva kurmanın heyecanı ile “buna da şükür” diyor.

EKONOMİ 11.06.2021, 11:52 11.06.2021, 12:03
Hayaller pisten inmeye hazır

Hayallerini ertelemek zorunda kalan çiftlerin düğün telaşı başladı. Bindallı, gelinlik damatlık ve altın satışları sezonun başlaması ile hareketlendi. Esnaf durumdan kısmen memnun olsa da tekrardan kapanma kaygısı yaşıyor. Vatandaş ise fiyatlara sitemli ama yuva kurmanın heyecanı ile “buna da şükür” diyor.

Başta sarraflar olmak üzere organizasyon, düğün salonu, tatil, pasta, gelinlik ve müzisyenlere kadar uzanan onlarca sektöre gelir sağlayan düğün sezonu kısıtlı şartlarda açıldı. Esnafın da vatandaşın da yüzü kısmen güldü.

Pandemi sürecinde uzun süre kepenk açamayan esnaflardan Cansever Çolak, “ Düğün sezonu açıldığı için biz memnunuz. Bu sektör çok geniş. Düğün salonları, pastacısı, kameramanı vb. gibi. Benim işim kışında yazında iyi. Kışın yorgan ve battaniye yapıyorum Yazın tam takır kına malzemeleri, bindallılar satıyoruz. Her bütçeye göre bindallı kiralayabiliyoruz. Ramazandan beri neredeyse 1000 tane bindallı kiralamışız.

KISITLAMALAR KALKSIN

Pandemi dönemi düğünler olmadığı için bizim de işimiz yoktu. İnsanlar haziran ve temmuzda düğün sezonunun açılacağını bildiği için alışverişlerini öncesinden de yaptılar. 17 gün evde kaldık ama sonrası çok iyi oldu. Bu sektörün işi şu an çok iyi. Geçen yaz insanlar aşı olmadığı için rahat değildi. Bu yaz aşılama olacaklarını bildikleri için daha rahatlar. Şu anda düğünler bir saatte 100 kişiyle yapılabiliyor. Yavaş yavaş bu kısıtlamalarda kalkacak, herkes istediği gibi düğününü yapacak. Son 20 gündür çok yoğun oluyoruz. Bazen yemek bile yiyemiyoruz. “ dedi.

FİYATLAR NASIL?

Hayalleri süsleyen bindallı ve kına gecesi malzemelerinin fiyatlarında ciddi bir artış olmadığını söyleyen Çolak, “Son model, sıfır, 700 800 çeşit Bindallılar var elimizde, fiyatları da buna göre değişiyor. Kiralık Bindallı 1000 TL-1500 TL arası. Genelde kiralanıyor. Satışa bırakırsak 1500’den başlıyor 6.000 TL’ye kadar çıkıyor. Kına malzemelerini kiralayamıyoruz. Kınalarda dağıtılıyor. Kına malzemeleri için Ekonomik, standart, lüks paketlerimiz mevcut. Fiyatları 600, 850,1150 şeklinde. Bunlarda 600 TL ‘den başlıyor. Malın kalitesine göre değişiyor. İhtiyacına uymayan şeyleri ayırıyoruz, ona göre ayarlıyoruz. “ diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ”

Fiyatlarda cüzi oranlarda artış yapıldığını kaydeden Cansever Çolak, pandemide yaşadığı sıkıntıyı ise şöyle anlattı; “Malzemeleri alış fiyatlarımızın da biraz yükselme var. Fakat biz bunu müşteriye yansıtmıyoruz. Bizim için müşteri memnuniyeti önemli.

Pandemi başladığından beri kışın hiç düğün olmadı. Düğün salonları kapatıldı. Biterse eğer kışın da düğünler olacak. Bu yazın çok yoğun olmasının sebebi kışın düğünlerin olmaması. O yüzden bu yazın çok hareketli geçeceğini düşünüyorum. Biz 1.5 yıllık açığı 4 5 ayda kapatacağız. Şu an da bile Haziran ve Temmuz aylarına bindallı kiralayamıyoruz. Çünkü hepsini kiraladık. İki ay tamamen dolu. Bazı müşterileri geri çeviriyoruz. Yoğunuz.”

SATIN ALMA AZ, KİRALAMA ÇOK

Gelin adaylarının uzun süre bekledikten sonra mutlu günlerine büyük bir hevesle hazırlandıklarını söyleyen Pembe Rüya Gelinlik işletmecisi Pembe Gizli (47), çiftlerin kiralamayı daha çok tercih ettiğine dikkat çekti. Esnafın toparlanması için uzun zamana ihtiyacı olduğunu belirten Gizli, “ Pandemi döneminde de çalışıyorduk imalatını yapıyoruz bu işin. En az 2000 en yüksek 5000 civarı gelinlik satışımız var. Diğer mağazalar daha pahalı. 3 4 katına satabiliyorlar. Biz en az 2000 civarı, en yüksek 5000 TL gelinlik satıyoruz. Kiralamalar ikinci el olunca daha ucuz 500 civarı, sıfır olunca 1000-2000 TL arası değişiyor. Merkezdeki kesim daha çok kiralama taraftarı oluyor, köylü kesim de alma taraftarı. Bunun sebebi bazı çiftler çok gerekli görmüyor gelinlik almayı bu yüzden kiralıyor. Onun yerine altın almayı tercih ediyorlar. Satış ya da kiralamalar kişiden kişiye göre değişiyor. Biz de şöyle bir orta yol bulmaya çalışıyoruz. 1500 TL’ye satın alacak olan olursa 2000 TL’ye satın alabileceği gelinlikleri de gösteriyoruz. Hangisi cazip gelirse onu sunuyoruz. “ dedi.

DÜĞÜNE DÖNÜŞ BAŞLADI

Pandeminin başında insanların daha kaygılı olduğunu ve düğün yerine sadece nikahı seçtiğini hatırlatan Gizli, “Geçen sene işler daha durgundu. Bu dönem hastalıkta azaldı, insanlar da rahatladı. Daha önce nikah tercih ediliyordu bu dönem düğüne bir dönüş başladı." diye konuştu.

Düğünü nişanı ertelemek zorunda kalan vatandaş ise vakaların yeniden artması kaygısında. Masraflar ise göz korkutuyor. Vatandaş, “Bütüne bakınca bir düğün 100.000 TL’ye yakın masraf çıkarıyor. Geçen sene düğün yapacağımızı düşündüğümüz için ev ve eşyaları ayarlamıştık, nikah da yaptık sadece düğün kaldı. Biz şimdi alıyoruz bu eşyaları ama Temmuz’da vakalar artarsa, tekrar her yer kapanırsa bizim için kötü olur. Şimdiden bile tüm yerler dolu. İçimizde kalmasın diye alacağımızı anında almamız gerekiyor.” Yorumunda bulunuyor. (EKİN KORKMAZ)

Kaynak: EDİTÖR: AYŞE YILMAZ
Yorumlar (0)