Kur etkisi... Aydın’da kritik sektör durdu!

Girdi maliyetlerinin artması ve kurdaki dalgalanma Aydın’da emlak ve inşaat sektörünü adeta durdurdu. Evlerin satılamaz, müteahhitlerin de ev yapamaz hale geldiğini belirten Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz “Hem vatandaşlarımız hem de yatırımcılar sürecin belirsizliğinden kaynaklı olarak beklemeye geçtiler. Ancak bu durumu geçici” dedi.

EKONOMİ 25.11.2021, 09:05 25.11.2021, 09:15
Kur etkisi... Aydın’da kritik sektör durdu!

Döviz kurlarında meydana gelen istikrarsızlık hayatın birçok alanını olumsuz yönde etkiliyor. Zamlar artık günlük hale gelirken vatandaşlar da gündelik ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntılar yaşıyor.

Türk ticaretinin ana gövdelerinden birisini oluşturan inşaat ve emlak sektörü de son yaşanan dalgalanmadan kaynaklı olarak ağır yara aldı. Döviz kurunda yaşanan artış Aydın’da sektörü ise adeta durma noktasına getirdi.

Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, yaşanan istikrarsızlığın vatandaşları tedirgin ettiğini dile getirdi. Durmaz açıklamasında “şu an sektör Aydın’da durmuş durumda… Vatandaş elindeki dövizi tutmanın derdinde. Çünkü kur ne kadar süre daha bu şekilde gidecek belli değil. Vatandaş da buna göre hareket ediyor. Bazı vatandaşlar da olanı biteni görmek adına ev satışından da vazgeçiyor. Ama bu durum geçici. Muhakkak sektör kendisine gelecek. Çünkü insanların başlarını sokacağı bir eve ihtiyacı var. Gelecekten umutluyum. Konut faiz oranları düşerse işlerimiz açılır” şeklinde konuştu.

Diğer yandan inşaat malzemelerindeki artış sebebiyle inşaat sektöründe de durgunluk oluştuğunu söyleyen Durmaz, “çimento, demir gibi temel malzemelerde yaşanan fiyat dalgalanması devam eden inşaatlarda ciddi zorluklara yol açıyor. Sürekli fiyat oynamasının olduğu bir sektörde nasıl yatırım yapılsın? Müteahhitler şu an piyasanın normale dönmesini bekler pozisyona geçti. Arsa rayiç bedelleri dahi şu an belirlenemiyor” dedi.

HABER: ENDER ALDANMAZ

Yorumlar (1)
İsyan isyan 1 hafta önce
Mi iletin ağzının ayarı yok ki 1.5 milyon fiyat ceken var deniz kıyısından manzaralı ev satıyor sanırsın aydın dan ev almak yerine başka illerde 2 tane ev alıyorsun. Antalya adana samsun gibi büyük şehirlerden aydında evleri küçüttülerde küçültüler ev ev degil proje proje degil