Serbest Bölge'ye 30 yıllık vergi muafiyeti!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İhracat Kredi Bankası Anonim Şirketi’nin öz kaynaklarıyla kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi'ne, ihracatçı birliklerince gerekli sermaye katkısı sağlanacak. Serbest bölgelerin kurulması ve işletilmesiyle ilgili faaliyetlerden elde edilen kazançlar 30 yıl gelir veya kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

EKONOMİ 07.11.2021, 11:14 07.11.2021, 11:39
Serbest Bölge'ye 30 yıllık vergi muafiyeti!

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen TİM ile İhracatçı Birlikleri'nin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanunda yapılan değişiklikler şöyle:

- TİM ve Türkiye İhracat Kredi Bankası Anonim Şirketinin öz kaynaklarıyla kurulan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi'ne, ihracatçı birliklerince gerekli sermaye katkısı sağlanacak.

"Esnafa geriye dönük borçlanma hakkı verilmeli"

- İhracatı Geliştirme AŞ'ye aktarılmak üzere, Free On Board  (FOB) ihraç bedelinin 10 binde 3'e kadar (hizmet sektörlerinde brüt asgari ücretin 10 katına kadar) kesinti yapılacak.

- Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ, diğer kamu bankalarına halihazırda tanınan istisna ve muafiyetlere sahip olacak.

SERBEST BÖLGE İŞLETME FAALİYETLERİNE, 30 YIL VERGİ MUAFİYETİ

Serbest bölge kurucu ve işletici şirketlerin, serbest bölgelerin kurulması ve işletilmesiyle ilgili faaliyetlerden elde ettikleri kazançlar, 30 yılı geçmemek üzere gelir veya kurumlar vergisinden istisna tutulacak. Bu istisna, münhasıran alım satım veya depo işletmeciliği faaliyet ruhsatı sahibi kullanıcılarından elde edilen kazançları kapsamayacak.

EKONOMİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)