Festivaller kenti Kuşadası’nda bu yıl 11’inci kez düzenlenen Uluslar arası Giritliler Festivali büyük bir coşkuyla devam ediyor. Dün, Davutlar Mahallesi’nde ‘Giritliler Kültür, Dostluk ve Yardımlaşma Derneği’nin açılmasıyla başlayan festivalin ikinci gününde Tarihi Kervansaray’da birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda ilk önce ‘Mübadele Fotoğrafları’ isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Ardından sahne alan Girit folklor ekibi tarafından Girit’e özgü yerel danslar sergilendi. Yunanistan’dan gelen müzik gruplarının çaldığı ezgilerle şenlenen festivalde adeta bayram havası yaşandı. Festivalde gösterimi yapılan ‘Girit Limon Ağacı’ isimi belgesel film ise katılımcılara zaman zaman duygu dolu anlar yaşattı.

Etkinliklere CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, Aydın Büyükşehir Belediyesi Batı Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli, GİRİTFED Başkanı Yunus Çengel, Mudanya Lozan Mübadilleri Başkanı Hüseyin Türker ile Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen çok sayıda de Giritli katıldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

GİRİT LEZZETLERİ DAMAK ÇATLATTI

Uluslararası Giritliler Festivali’nin ikinci gününde kurulan lezzet stantları büyük ilgi gördü. Katılımcılar, Kuşadası Aşçılar Derneği’nin danışmanlığında hazırlanan Girit usulü Şevketi Bostan, enginar ve kabak tatlısının tadına baktı. Ünlü televizyon programcısı Vahe Kılıçarslan da damak çatlatan lezzetlerin olduğu stantları ziyaret ederek vatandaşlarla röportaj yaptı.

SEVGİ PLAJI EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

İbramaki Sanat Galerisi’nde Tuncay Ercan Sepetçioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Bir Göçün Hikayesi: Girit ve Giritliler’ isimli söyleşinin de düzenlendiği etkinliklerin ikinci günü Dj performansının ardından sahne alan Göknur Onur konseri ile son buldu. Kuşadası Belediyesi ve Giritliler Federasyonu (GİRİTFED) tarafından bu yıl 11. kez düzenlenen Uluslararası Giritliler Festivali, 25 Haziran Pazar günü Davutlar Mahallesi’nde bulunan Sevgi Plajı’nda gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle devam edecek. 

@aydinhaberlericom Söke’nin tarihi kapıları👌#aydınhaberleri #voxpoptr #söke ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom Nazilli'de pide ustası Bahattin Aydın meşhur Nazilli pidesini anlattı #aydin ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom

Altan Kemerci CHP Efeler İlçe Başkanlığına aday oldu

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ