banner25

banner24

CHP’li Bülbül: 20 yılda 4 bin 571 taşınmaz özelleştirildi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül AKP’nin 2002 yılından beri yaptığı özelleştirmeleri anlattı ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye, "Özelleştirme İdaresi Başkanlığı neden değer tespit raporlarını açıklamıyor? Neyi, kimden saklıyorsunuz? Hırsızlık mı oldu, yolsuzluk mu oldu, peşkeş mi çektiniz bu işlemler yapılırken? Bu basit sorunun net bir cevabını istiyoruz" diye konuştu.

GÜNCEL 12.11.2022, 13:10
CHP’li Bülbül: 20 yılda 4 bin 571 taşınmaz özelleştirildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kesin hesap kanun teklifi ve 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler sırasında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı hakkında konuşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP’nin 2002 yılından beri yaptığı özelleştirmeleri şöyle sıraladı: 

"2002 yılından bu güne kadar toplam 226 işletme, içinde HES’ler, JES’ler, fabrikalar var, özelleştirildi. 151 hisse satışı yapılmış. 12 tane otel-sosyal tesis satışı var. Bunların içinde Emekli Sandığı’nın, o dönem olan Bayındırlık Bakanlığı'nın, Karayolları'nın sosyal tesisleri var. 2 bin 915 varlık satışı olmuş. Taşınmazların toplamı 4 bin 571. İçinde şeker fabrikalarının, Sümer Holding'in, Devlet Demir Yolları'nın varlıkları ve maliye hazinesi varlıkları var. Sadede varlık satış/devir bedeli 16 milyar 269 milyon 26 bin 754 TL yapıyor. Dolar bazında 4 milyar 352 milyon 863 bin 316 dolar yapıyor" diye konuştu.

2014’TEN BERİ AYNI UYARI!

Sayıştay'ın 2014 yılından beri Özelleştir İdaresi Başkanlığı’na uyarılarda bulunduğunu belirten Bülbül şunları söyledi:

"Geçen yıl 'Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çeşitli sektörlerde çok sayıda özelleştirme uygulamasını şeffaf bir şekilde gerçekleştirdi' diye açıklamada bulundunuz. Oysa 2020 Sayıştay Raporu’nun 34’üncü sayfasında şöyle bir bulgu tespit edilmişti: 'Özelleştirme işlemlerine ait değer tespit sonuçlarının kamuoyuna duyurulmaması.' Bu özelleştirdiğiniz şeker fabrikaları, TÜRK TELEKOM, SEKA ve özelleştirilen kurumlara biçilen değer neydi, kaça satıldı, aradaki fark nedir; bunları hiç kimse, millet bilmiyor demek. Kanun hükmü açık ve net bir şekilde değer tespit sonuçlarının açıklanmasını emretmekte. Sayıştay 7 yıldır bunu açıklayın diye uyarmakta. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çadır devleti değildir; hukuk devletidir. Öncelikle hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerekir. Kanuna uymamak; Sayıştay’ın uyarısını umursamamak ne demek? Özelleştirme İdaresi’ne ilişkin raporlar 2014’ten beri Meclis’e geliyor ve her raporda bu konuda ne yazık ki uyarı var.”

"HIRSIZLIK MI OLDU, YOLSUZLUK MU OLDU, PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLDİ BU İŞLEMLER YAPILIRKEN?"

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu uyarı ve tespitleri değerlendirmeyecek mi? Özelleştirme İdaresi Başkanlığı neden değer tespit raporlarını açıklamıyor? Neyi, kimden saklıyorsunuz? Hırsızlık mı oldu, yolsuzluk mu oldu, peşkeş mi çekildi bu işlemler yapılırken? Bu basit sorunun net bir cevabını istiyoruz. Bu tespit sonuçları nedir?"

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)