ERDOĞAN: EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 4 BİN 348 LİRADAN 5 BİN 700 LİRAYA YÜKSELMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. Böylece en düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik” dedi.  Erdoğan, ayrıca; “Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibariyle 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak” açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 24.08.2021, 16:00
ERDOĞAN: EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 4 BİN 348 LİRADAN 5 BİN 700 LİRAYA YÜKSELMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. Böylece en düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik” dedi.  Erdoğan, ayrıca; “Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibariyle 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalar yaptı. Erdoğan, özetle şunları söyledi: 

"CUMHURİYET TARİHİNDE YAPILANLARIN 10 KATI HİZMETLE ÇAĞ ATLATTIK: AK Parti, geçtiğimiz 20 yılda siyasete getirdiği yeni anlayışla, yaptığı hizmetlerle, kazandırdığı eserlerle, hayata geçirdiği projelerle vatanın her karışına damgasını vurmuş bir partidir. Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamının 3 katı, 5 katı, 10 katı hizmetlerle Türkiye’ye çağ atlattık. Vesayet güçlerinden terör örgütlerine, darbecilerden ekonomik tetikçilere kadar istiklalimizin ve istikbalimizin düşmanı herkesle savaşa savaşa milli iradenin üstünlüğünü kabul ettirdik. Bugün Türkiye, bölgesinde ve dünyada egemenlik haklarını gerçek anlamda kullanabilen az sayıdaki ülkelerden biridir.

HATIRLAMAKTA ZORLUK ÇEKEBİLİYORUZ: Bazen kendi başarılarımızı kendimiz dahi unutabiliyoruz. Hatırlamakta zorluk çekebiliyoruz. Böyle olunca da bazen birileri karşımıza çıkıp, 19 yılda ne yaptınız diyecek cüretti gösterebiliyorlar. Kimi zaman da birileri çıkıp; Türkiye’yi batırdınız, bitirdiniz diyecek kadar gerçeği çarpıtabiliyor. Yalan ve iftiranın ötesinde hakikatin ters yüz edilmesi olan bu tür ithamlara karşı vereceğimiz en güzel cevap 19 yılda yaptıklarımıza anlatmaktır.

BU YIL 200 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ: Türkiye’nin yıllık ortalama büyüme oranını yüzde 1’in altından aldık, yüzde 5.1 seviyesine getirdik. Ülkemizde yapılan yatırımların tutarını yıllık 70 milyar TL seviyesinde 1.4 trilyon TL’ye çıkardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan aldık, geçtiğimiz yılı 170 milyar dolarla kapattık. Bu yıl inşallah 200 milyar doların üzerine çıkarmış olacağız. Yıllarca ülkemizin ekonomisinin en büyük sıkıntısı olan cari açığı 2019 yılında fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık. İnşallah yakında yeniden aynı tabloyu göreceğiz.

109 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDE: Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibariyle 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak. Nüfusumuzun 66 milyon olduğu dönemde 238 milyar dolar olan milli gelirimizi 960 milyar dolara kadar yükseltmiştik. Son yıllarda, döviz kurundaki dalgalanmalar başta olmak üzere yaşadığımız hadiseler sebebiyle bir miktar düşen milli gelirimizi inşallah en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkartacağız.

ÇALIŞMAK İSTEYEN HER VATANDAŞIMIZA İŞ SAĞLAYABİLECEK SEVİYEYE YAKLAŞIYORUZ: Türkiye, son 19 yılda 9 milyon vatandaşına iş bulmuş, bir başka ifadeyle istihdamını 9 milyon artırmış bir ülkedir. Kadın ve gençlerin talebiyle iş gücü arzındaki yükselme sebebiyle yeni istihdam alanlarına ihtiyacımızın olduğunu biliyoruz. İnşallah yatırımlardaki, üretimlerdeki, ihracattaki, sanayi ve hizmetler sektörlerindeki büyümeyle birlikte çalışmak isteyen her vatandaşımıza iş sağlayabilecek seviyeye doğru yaklaşıyoruz.

693 BİN ÖĞRETMENİMİZİN ATAMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK: Ülkemize kazandırdığımız hizmetlere geçmek istiyorum. Eğitimde 2002 yılında bütçemiz 10,3 milyar lira iken 2021 bütçemiz 2 bin 12 milyar liraya ulaştı. Bugüne kadar 693 bin yeni öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdik. Eğitim kademelerini 4+4+4 yaparak zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. 44 farklı ülkede 349 okul, yüksek öğretim kurumu, 42 yurt ile eğitim öğretim faaliyetleri yürütüyoruz.  İktidarı devraldığımızda 76 olan üniversite sayımız 207’ye, 70 bin olan akademik personel sayımız 181 bine, üniversite öğrencisi sayımız ise 8 milyona ulaştı. Sağlıkta hastane yatak sayımızı 164 binden 255 binin üzerine çıkardık. Hizmete aldığımız toplamda 22 bin 604 yatak kapasiteli 17 şehir hastanemizle hizmet kalitesini artırdık. 13 şehir hastanemizin inşası sürüyor.

431 MİLYAR TL SOSYAL YARDIM YAPTIK: Gençlik merkezi sayımızı 9'dan 376'ya çıkardık. Yükseköğrenim yurtlarındaki yatak kapasitemiz 717 bine ulaştı. Burs ve kredi tutarını lisans öğrencileri için aylık 45 liradan 650 liraya çıkardık. Aile ve sosyal hizmetlerde son 19 yılda toplam 431 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptık. 360 sosyal hizmet merkezini hizmete açtık.

184 TL OLAN ASGARİ ÜCRET 2825 TL'YE ULAŞTI: Çalışma ve sosyal güvenlikte 2002 yılında 184 TL olan net asgari ücret, bugün 2825 TL’ye ulaştı. Aktif sigortalı sayımız 2002 yılında 12 milyon seviyesindeyken bugün 24 milyonun üzerindedir. Adalette, iktidara geldiğimizde 9 bin 349 olan hakim, savcı sayısı bugün 21 bin 904’ü buldu. Mahkeme sayısı adli yargıda yüzde 84, idari yargıda yüzde 38 artırarak adalet teşkilatını güçlendirdik. Bu hizmetlerin en yüksek standartlarda verilebilmesi için 2002 yılından bu yana 275 adet hizmet binası inşa ettik.

25 GERİ GÖNDERME MERKEZİ OLUŞTURDUK: Düzensiz göçle daha etkin mücadele için 16 bin kişi kapasiteli 25 geri gönderme merkezi oluşturduk. Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başlamasından günümüze kadar geçen süreçte terörden arındırılan bölgelere giden gönüllü Suriyeli sayısı 455 bini geçmiştir. Milli savunmada; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı ve Pençe harekatlarıyla güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok ettik. Ülkemize yönelik terör tehdidini ortadan kaldırdık.

TOKİ ELİYLE 1 MİLYON 100 BİN KONUT ÜRETTİK: Çevre ve şehircilikte son 19 yılda atık su arıtma hizmeti verilen belediye nüfusu yüzde 35'ten yüzde 90'a ulaştı. 79 ilde 369 adet millet bahçesi projesini hayata geçirmek için kolları sıvadık. 76 adedini tamamladık. TOKİ eliyle 1 milyon 100 bin konut ürettik. Son 19 yılda çiftçilerimize 165 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Orman varlığımızı 2002 yılındaki 20.8 milyon hektar seviyesinden aldık, 22.9 milyon hektara çıkardık. Dışişlerinde 2002 yılında 163 olan dış temsilcilik sayımızı 252’ye çıkarmak suretiyle Türkiye’yi dünyanın en büyük 5’inci temsil ağına sahip ülkesi haline getirdik.

YERLİ OTOMOBİL 2023'TE YOLLARDA GÖRECEĞİZ: Uzay Ajansı’mızı faaliyete geçirerek, Milli Uzay Programı’mızı belirledik. Yerli otomobilimizin üretim süreci planlandığı şekilde sürüyor. İnşallah, 2023 yılında kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz. Enerjide toplamda kurulu gücümüzü 31 bin 846 megawatttan 98 bin 162 megawatta yükselttik. Bölgemizin en büyük enerji projeleri arasında yer alan TANAP’ı ve Türk Akımı’nı tamamladık.

BU RAKAM ÇOK ÖNEMLİ: Vakıflar Genel Müdürlüğü’müz vasıtasıyla restore edilen eser sayımız 46’dan, bu rakam çok önemli, 5 bin 548’e yükseldi. TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler Başkanlığı gibi kurumlarımız vasıtasıyla dünyada mağdurların kimsesizlerin yanında olduk. Görüldüğü gibi ne kadar özetlemeye çalışırsak çalışalım, anlatmakla bitmeyecek, tükenmeyecek, saatlere, günlere sığmayacak işler yaptık.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 5 BİN 700 LİRAYA YÜKSELDİ: Dün imzalanan kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşmenin ülkemize ve kamu çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Gerek bakanımızı gerek bu noktada Memur-Sen tarafını, tüm işçi ve memur kesimini; 2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. Böylece en düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik.

AFETLER SADECE ÜLKEMİZE MAHSUS DEĞİL: Son dönemde yaşadıklarımızı sizler de görüyorsunuz. Güneyimiz orman yangınlarıyla kavruldu, kuzeyimizde sel felaketleriyle boğuşuyoruz. Bu afetler sadece ülkemize mahsus değildir. Yangınların bir kısmında PKK terör örgütünün sabotajı olsa da afetle karşı karşıya olduğumuz gerçektir. Bu devlet güçlü, bu millet güçlü ve biz bunu başaracağız. Yanan evleri yeniden yapacak, adeta küllerinden ormanlarımızın doğduğunu göreceğiz. Tarım ve hayvancılık zararlarını karşılayacağız.

KARADENİZ VE GÜNEYDE GÖREVLENDİRDİK: Görev alan tüm Bakan arkadaşlarımın hepsini kutluyorum. Şu anda da yine dün günübirlik buraya geldiler ve hemen ardından hemen şehirlere gittiler. Bu hafta da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çünkü işimiz var, bunları bitireceğiz. Dün MKYK'ya planlamamızı yaptık, geniş ölçekli bir heyetle arkadaşlarımız, Karadeniz ve güneyde çalışma yapmak üzere görevlendirmeleri dün gerçekleştirdik.

BİR YERDE SU MU KESİLDİ, HEMEN ORAYA ANINDA SU ULAŞTIRILDI: Bizim kadrolarımız bunu yapıyorsa bunun bir sebebi var. Bu bir iman işidir, inanç işidir. Süratle bütün caddeler, sokaklar, her yer şu anda temizleniyor. Alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Dağların tepelerine helikopterlerle jeneratörler indirildi. Bunlar yapıldı. Bu iktidar bunları halletti. Muhalefet ne der ne demez, yok. Allah ne der. Biz buna baktık ve bunu yaptık. Biz engel tanımıyorduk, bu imkanlar elimizde olduğuna göre bunu yapmak da bizim görevimizdi. Hala da hiç aksatmadan, bir yerde su mu kesildi, hemen oraya anında su ulaştırıldı.

HER FIRSATTA 2023'Ü İŞARET ETMEMİZİN SEBEBİ İŞTE BUDUR: Her ne kadar muhalefet temsilcileriyle kimi medya ve sosyal medya mecraları insafsız, vicdansız, ahlaksız bir propaganda peşinde koşsalar da milletimiz bu tabloyu biliyor ve bizzat yaşıyor. Teşkilatımızdan her şehrimizde, ilçemizde, mahallemizde, her köyümüzde bu kadar yaptığımız hizmetler karşısında afetlerde ortaya koyduğumuz güçlü iradeyi milletimize anlatmalarını istiyorum. Hizmeti yapmak başka bir şey, ama bunları millete mal etmek başka bir şey. Bakın Kızılay’ımız bir taraftan çalıştı, bunun yanında AFAD’ımız yoğun bir şekilde çalıştı. Giyim, kuşam hiçbir şey eksik kalmasın istedik. Bütün bunları anında halletmenin gayreti içerisinde olduk. Çünkü biz halkımıza, vatandaşlarımıza bunu aratmayacaktık. Sağ olsun aratmadılar. Bizim gerçekleri göstermediğimiz, kendi yaptıklarımızı anlatmadığımız her yerde karşımızdakilerin yalanlarının, iftiralarının, çarpıtmalarının kök salacağını unutmamalıyız. Her fırsatta 2023’ün önemine işaret etmemizin sebebi işte budur.”

Yorumlar (0)