banner25

banner24

ŞİŞLİ BELEDİYESİ, KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEK İÇİN KAGİDER İLE BİR PROTOKOL İMZALADI

Şişli Belediyesi, kadın girişimcileri desteklemek için Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile bir protokol imzaladı. Protokolle, kadın girişimcilerin yeni pazarlara ve bilgiye erişiminin yanı sıra, özel sektör ve kamunun satın alımlarını kadın girişimcilerden yapmasını desteklemek üzere kurulan, "Ticaretin Kadınları" çevrim içi platformunun güçlendirilmesi hedeflendi.

GÜNDEM 10.06.2021, 18:39
ŞİŞLİ BELEDİYESİ, KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEK İÇİN KAGİDER İLE BİR PROTOKOL İMZALADI

Şişli Belediyesi, kadın girişimcileri desteklemek için Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile bir protokol imzaladı. Protokolle, kadın girişimcilerin yeni pazarlara ve bilgiye erişiminin yanı sıra, özel sektör ve kamunun satın alımlarını kadın girişimcilerden yapmasını desteklemek üzere kurulan, "Ticaretin Kadınları" çevrim içi platformunun güçlendirilmesi hedeflendi.

Protokol imza törenine Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ve videolu mesajıyla Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ile çok sayıda kadın girişimci katıldı.

Şişli Belediyesi'nin KAGİDER ile imzaladığı protokolle, kadın girişimcilerin yeni pazarlara ve bilgiye erişiminin yanı sıra, özel sektör ve kamunun satın alımlarını kadın girişimcilerden yapmasını desteklemek üzere kurulan, "Ticaretin Kadınları" çevrim içi platformunun güçlendirilmesi hedeflendi. Protokolle ayrıca, kamu ve özel sektörün mal ve hizmet alımları için Şişli bölgesindeki kadın girişimcilerin erişilebilir olması amaçlandı.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ANCAK KADINLARIN EKONOMİDE GÜÇLENMESİ İLE SAĞLANABİLİR"

Protokol imza töreninde konuşan KAGİDER Başkanı Emine Erdem, “Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme ancak ve ancak kadınların ekonomide güçlenmesi ile sağlanabilir" dedi.

Dünyada kamu ihalelerinin sadece yüzde birinden kadın tedarikçilerin pay aldığını vurgulayan Erdem, şunları söyledi:

"Hedefimiz, hayata geçirdiğimiz platform ve mobil uygulama ile kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ulaşılır olması ve kadınların işlerini büyütmelerini sağlamak. Daha fazla kadın girişimciye ulaşmak ve uygulamayı yaygınlaştırmak için verilen tüm destekler ülkemizin bugününe ve yarınına çok değerli katkılar… Şişli Belediyesi nezdinde çağdaş bir yerel yönetim anlayışı ile iş birliği yapmaktan ve bu çalışmaların başarıya ulaşması yolunda güçlü bir ortak bulmaktan çok mutluyuz.” 

“ŞİŞLİ BELEDİYESİ OLARAK KADININ TOPLUMDA GÜÇLENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de kadınları toplumda güçlenmesi için çalıştıklarını söyledi. Keskin, “Bugün burada çok önemli bir iş birliği protokolünü imzalamak üzere toplandık. Toplumda kadının güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla KAGİDER ile birlikte sahaya iniyoruz. Kadınların güçlenmesi için yaptıkları çalışmalarla tanınan bu saygın isimlerle bugün bir arada olmamız tesadüf değil. Şişli Belediyesi olarak biz de kadının toplumda güçlenmesi için çalışıyoruz” dedi.

“ÖRNEK BİR MODEL OLACAĞIZ”

Belediye Başkanı Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sosyal Mutfağımız, Dikimevimiz, Mahalle Mutfağımız ve yakında hizmet vermeye başlayacak Gıda Bankamızda aralarında göçmenlerin de olduğu 30’un üzerinde kadını istihdam ettik. Bu merkezlerimizde aşçılık, dikim ve dayanıklı gıda alanlarında eğitimler veriyoruz. Eğitimler sonunda sertifikalarını alan kadınlar, donanımlı bir şekilde iş arıyor, çalışma yaşamına daha yetkin katılıyorlar. Bu hizmetlerimizle kadın kooperatiflerini de ayrıca destekliyoruz. Şimdi de imzaladığımız bu protokolle KAGİDER’in geliştirdiği ‘Ticaretin Kadınları’ web portalının güçlenmesi için kararlılıkla çalışmaya başlayacağız.

Satın almada görevli çalışanlarımız, kamu alımlarında kadın katılımını artırmak için KAGİDER’in eğitimlerine katılacak. Bu eğitimlerle kalıpları kırarak eşitlikçi bir kurum kültürü oluşturacağız. KAGİDER ile birlikte yürüteceğimiz bu çalışmayla ülkemize 'örnek bir model' olacağız. Nihai amacımız ise ilgili yasal mevzuatın değişmesi. Hukuki alanda kurumsal ilişkilerin geliştirilmesi ve etkin biçimde sürdürülmesi için çalışmaya yine özenle devam edeceğiz.”

“SİSTEM KADINLARIN KARŞISINA CAM TAVANLAR ÇIKARIYOR”

İş dünyasında sistemin, kadınların karşısına sürekli görünmez engeller, “cam tavanlar” çıkardığını savunan Keskin, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu iş birliğimizle bu cam tavanları, kadınların önündeki görünmez engelleri tek tek ortadan kaldırma amacı taşıyoruz. Biz, kadınlar güçlendikçe, toplumun güçleneceğini, ülkemizin güçleneceğini, dünyanın daha yaşanabilir bir yer olacağını biliyoruz. Bütün özlemimiz de bütün idealimiz de bu. KAGİDER yönetimine ve tüm KAGİDER ekibine, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Sayın Nazan Moroğlu’na, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak bu çalışmaya önemli katkılar sunan Sayın Fatma Şahin’e, bu iş birliğinin hayata geçmesi için canla başla destek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Umarım bütün Türkiye’ye örnek olur.”

FATMA ŞAHİN: KADINDAN ALMALI MEMLEKET KAZANMALI

Toplantıya, video mesaj gönderen Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ise şöyle konuştu:

“Kadından almalı, memleket kazanmalı. Bu önemli protokolde KAGİDER Başkanı, Şişli Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Önemli bir başlangıç, devamını diliyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Biz; eğitimde, sağlıkta ve istihdamda önce kadın dedik. Kadın girişimciliğinin arttırılması için çalışma yaptık. Bugün, bu protokolle birlikte kadınlarımızın kamu ihalelerinden daha güçlü bir şekilde istifade etmeleri için büyük bir eğitim çalışması yapılacak, önemli bir model çalışması yapılacak. Bu çalışmada emeği geçen iki kurumumuzu da tebrik ediyorum. Belediyeler Birliği Başkanı olarak bunun yakın takipçisi olacağımı ifade ediyor, hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum.”

224 DERNEK BİN 200’DEN FAZLA KADIN GİRİŞİMCİ

"Ticaretin Kadınları" portalı ve mobil uygulamasına, Türkiye genelinde toplam 224 kadın girişimci derneği ve bin 200’den fazla kadın girişimcinin kayıtlı olduğu açıklandı. Kadın girişimciler için girişimci destekleri hakkında bilgiler, etkinlikler, rol model hikâyeleri ve kamu ihalelerinin linkleri gibi tüm gerekli bilginin bulunduğu Ticaretin Kadınları portalı ve mobil uygulamasında şehir, sektör, ürün ve firma bazlı aramalar yapılarak kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerine hızlıca ulaşmanın mümkün olduğu ve uygulamaya kayıtların devam ettiği duyuruldu.

 

 

Yorumlar (0)