Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan 62 yaşındaki halk şairi Abbas Paksoy, 32 yıl önce evinin bodrumuna ücretli giriş sistemiyle yaptırdığı mezarına elektriğe gelen zamlar üzerine bir de ‘sadaka kutusu’ koydu. Paksoy, "Elektriğe zaten günlük zam geliyor ama hayata da zam geliyor. Zam nasıl yaparız? O zaman bir bağış kutusu koyarız şuraya masanın üstüne gönlünden geçen bir Fatiha, bir dua okur, bir de bağış kutusuna azıcık ücret atabilir" dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 62 yaşındaki yöresel halk şairi Abbas Paksoy, 32 yıl önce evinin bodrumuna mezarını yaptırdı. Elektrik ve temizlik giderlerini karşılamak için de mezarın bulunduğu alana bozuk parayla açılabilen otomatik kapı sistemi yaptırdı. Mezarı görmek isteyenler, 1,5 lira atarak kapıyı açabiliyor. Paksoy, ölmeden önce neden mezarını yaptırdığını şöyle anlattı:

"HAKSIZLIKLARA UĞRADIĞIM ZAMAN BURAYA GELİYORUM "    

"Nasıl olsa kabre gireceğiz dedik, nasıl olsa öleceğiz. Buraya bu kabrimizi yaptık üstüne bir name yaptık. Taşlardan bazı kendi şeyimizde yazılar yazdık mermer taşlara. Çok stresli, çok sıkıntılı, çok zulümlere uğradığım zaman, haksızlıklara uğradığım zaman, karşı tarafa zarar vermemek için, elimden bir kaza çıkmaması için buraya geliyordum. Buradaki yazdığım yazıları okuyordum. ‘Allahım beni kimselere bulaştırma şunların şerrini başımdan defet’ diye dualar ettiğim çok olmuştur. 1990 yılında burayı yaptım o günden beri de böyle durur.

"ELEKRİK ZAMLARINDAN DOLAYI SADAKA KUTUSUDA KOYACAĞIM"

Şimdi kapımıza gelince tabi her gelen girmesin diye, artı belki zaman olur buraya giren çıkan biraz daha fazla olur diye tabi buranın bir temizlik maliyeti bir cereyan maliyeti olacaktır. Onun için de böyle bir sistemle, paralı sistem jeton sistemi gibi bir sitem yaptım. Parayı atıyorsun 1 lira 50 kuruş fark etmiyor, kapı otomatikman açılıyor. Elektriğe zaten günlük zam geliyor ama hayata da zam geliyor. Zam nasıl yaparız? O zaman bir bağış kutusu koyarız şuraya masanın üstüne, gönlünden geçen bir Fatiha, bir dua okur, bir de bağış kutusuna azıcık ücret atabilir."