Cumhurbaşkanı'nın 7384 sayılı "2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"ı bugünkü Resmi Gazete'te yayınlandı.

Karara göre, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı'nda öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim gören öğrencilerden katkı payı alınmayacak. Bu öğrencilerden alınması gereken katkı payları önceki yıllarda olduğu gibi devlet tarafından karşılanacak. Bu fıkra kapsamında 2023-224 Eğitim-Öğretim Yılı'nda devlet tarafından karşılanacak katkı payı yüzde 40 artırımlı olarak ödenecek.

İKİNCİ ÖĞRETİME ZAM GELDİ

Söz konusu kararla ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin öğrenim ücretlerinde artış yapıldı. Tablolarda yer alan cari hizmet maliyetleri geçen yıla göre 63,72 oranında arttığı için ikinci öğretim öğrenim ücretleri de bu oranda arttı.

YURT DIŞINDAN KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİ 2 KATINDAN AZ OLMAMAK ÜZERE ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEYECEK

Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında yeni kayıt yaptıracak öğrenciler cari hizmet maliyetinin iki katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödeyecek.

Geçen yıl kayıt yaptıran bu öğrenciler cari hizmet maliyetinin 1,5 katından az olmamak üzere öğrenim ücreti ödemişlerdi. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerin hakları devam ediyor.  

@aydinhaberlericom

🚗Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden satış yapılan sitelerde ikinci el araç fiyatlarının aynı aracın sıfır fiyatının altında olmak zorunda olacağına yönelik bir düzenleme yaptı 🛻Peki bu düzenleme ikinci el araç satışı yapan oto galerici esnafını nasıl etkiler? 🗣️Oto galeri esnafları konuşuyor! 💬Katılıyor musunuz? Hadi yorumlara✍🏻

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
@aydinhaberlericom ☀️Sıcaklık 40 dereceyi aştı.. Aydınlılar adeta kaçacak delik aradı 😅 #aydınhaberleri #aydın #sokakröportajları #voxpoptr ♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ
Kaynak: anka