İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı, Gazze’ye askeri destek tartışmaları ile ilgili açıklama yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Eğer 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır. Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır” açıklamasını yapmıştı.

“MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KÖTÜYE KULLANMIŞTIR”

İYİ Parti’den yapılan açıklama ise şöyle: “Gazze’de yaşananlar insanlık dışıdır. Devletlere terör refleksi yakışmayacağı gibi atılacak bütün adımlar, uluslararası hukuk çerçevesinde atılmalıdır. Netanyahu yönetimi eline geçirdiği meşru müdafaa hakkını kötüye kullanmıştır.

“DEVLET AKLIYLA GERÇEKÇİ VE SORUMLU DAVRANMALIYIZ”

İYİ Parti olarak; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgesel ve uluslararası sorumlulukları doğrultusunda, barışın sağlanması için alacağı kararlara katkıda bulunmaya ve desteklemeye hazırız. Devletimizin çıkarları ve milletimizin huzurunun devamlılığı için devlet aklıyla gerçekçi ve sorumlu davranmalıyız.

Gün, iç politika kaygılarıyla el yükseltme günü değildir. Bu yaklaşım ne ülkemize ne de Gazze’de eziyet gören kardeşlerimize yarar sağlayacaktır. Gazze’deki krizin sulh yoluyla çözülmesi ve kardeşlerimizin toplu hâlde cezalandırılmaları vahşetinin sona erdirilmesi için; duyarsız kalınmamalıdır, diplomatik ve insani her türlü destek verilmelidir, seferber olunmalıdır.

Fakat eğer iktidarın açıklamalarında direkt askerî destek vermek kastediliyorsa; Türkiye’mizin güvenliğini düşünmeden adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünürüz. Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve laik bir devlettir. Mehmetçik’in sınırlarımız dışında görevlendirilmesi ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması hâlinde söz konusu olabilir.

“DOĞRU BULAMAYIZ”

Birleşmiş Milletler bünyesinde veya uluslararası kuruluşlar dâhilinde bir tavır alınacaksa askerî destek de tabii ki verilebilir. Ancak Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları önceliklendirilmelidir.

Türkiye’nin başka ülkelerin bölgesel veya küresel çıkarları için kullanılması ve ülkemizin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasını İYİ Parti olarak doğru bulamayız.” dedi. 

@aydinhaberlericom

❓Aydınlı vatandaşlara, İsrail-Filistin savaşına Türkiye müdahil olmalı diye sorduk👇 🗣Niye hep Türkiye giriyor? 🗣"Hepimiz gitmeliyiz bence" 🗣"Askerlerimiz bizim askerlerimiz, bizim sınırlarımızı korumalı"

♬ orijinal ses - AYDIN HABERLERİ