banner25

banner24

Başkan Aras: Bodrum’u kültür ve sanat kenti yapacağız

Pandemi nedeniyle kültür sanata hasret kaldığımız günlerde Bodrum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Nâzım Hikmet anması yurttaşların büyük ilgisiyle karşılaştı.

KÜLTÜR SANAT 04.06.2021, 10:34 04.06.2021, 10:43
Başkan Aras: Bodrum’u kültür ve sanat kenti yapacağız

Pandemi nedeniyle kültür sanata hasret kaldığımız günlerde Bodrum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Nâzım Hikmet anması yurttaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. Zülfü Livaneli, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş ve Genco Erkal gibi isimler Bodrumlular başta olmak üzere tüm Türkiye’yle buluştu. Başkan Aras ‘Bodrum’u kültür sanat kenti yapacaklarını’ dile getirdi
 

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet, aramızdan ayrılışının 58. yıl dönümünde Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2 gün süren bir programla anıldı. Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Genco Erkal gibi isimler başta olmak üzere birçok sanatçının katıldığı etkinlikler büyük beğeni topladı. Hem yüz yüze hem de çevrimiçi yapılan etkinlikleri değerlendiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,” Artık Bodrum kültür ve sanatla anılacak. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Bodrum’u kültürün ve sanatın kenti yapacağız” dedi.
Anma etkinliklerinin ilk günü, Umurça Parkı'ndaki Nazım Hikmet heykeli ve Nazım’ın adının verildiği kütüphane açılışı ile başladı. Program, moderatörlüğünü Nebil Özgentürk’ün gerçekleştirdiği; Zülfü Livaneli, Muzaffer Akyol ve Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katıldığı “Nazım’la Yürümek” isimli söyleşiyle devam etti. Programın ilk günü, Özgür Kıyat’ın “Şarkılarla Nazım” dinletisinin ardından sona erdi.

Etkinliklerin 2. gününde fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel'in "Şiirin Yüzleri Ankara" ve "Nazım Hikmet Takvimleri" sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışın ardından program "Yaşama Dair" şiir ve söyleşi programı ile anılmaya devam edildi. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen şiir-söyleşi programının konukları Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Mahmut Temizyürek, Zerrin Taşpınar, Salih Bolat ve Başkan Ahmet Aras’tı. Bu program da, Bodrum Belediyesi sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlandı. Anma etkinlikleri, Bodrum Belediye Meydanı’nda Heykeltraş Murat Daşkın elinden çıkan Nazım Hikmet heykeli açılışıyla devam etti.

Burada Başkan Aras kısa bir konuşma yaparak şunları söyledi: ,  “Yapmak istediğimiz sadece bu değil. Sadece heykel açmak değil. Yapmak istediğimiz bizim Ulu Önderimizin de şahsında, Nazım gibi büyüklerimizin hatıralarını yaşatmak. 
Onların fikirlerini ölümsüzleştirmek amacıyla bunları yapıyoruz. Bu büyük insanların fikirlerdeki yerinin perçinlenmesi için yapıyoruz. Gençlerin, çocukların onları tanıması için yapıyoruz. Bu büyük insanlar varlıklarıyla, geçmişte yaptıkları katkılarla bizleri bir araya getirebilen insanlar. Bu mücadelemiz sürecektir. Onların ışığı bize yol gösterecektir.” dedi.

“BODRUM ÇOK DEĞERLİ BİR YER; DEĞERİNİ KÜLTÜRLE, SANATLA ARTIRMAK İSTİYORUM”

Nazım Hikmet’i anma etkinliklerinin finali ise Genco Erkal'ın "İnsanlarım..." adını taşıyan Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki günlerini anlatan tek kişilik gösterisiyle yapıldı. Pandemi tedbirlerinden dolayı kısıtlı sayıda izleyiciyle Umurça Parkı'nda yapılan gösteri büyük beğeni topladı. Yurttaşlar Büyük Şair’in hayatından bir kesiti Türkiye’nin yetiştirdiği ne büyük sanatçılardan olan Genco Erkal’ın oyunu aracılığıyla izleme imkanına sahip oldu.
2 gün süren etkinliklerin final gecesinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Genco Erkal’a mükemmel performansı için teşekkür ederek “Nazım ancak bu kadar güzel anlatılırdı. 2 gün boyunca süren birbirinden kıymetli etkinliklerimiz bu gece taçlandı. Nazım’ın ruhu adeta Bodrum’u kapladı. Bodrum bu tür etkinliklere bundan sonra daha fazla ev sahipliği yapacak.
Bodrum çok değerli bir yer. Taşı, toprağı her anlamda çok değerli. Arsaya, araziye milyonlar ödeniyor. Bizler o yerleri insanlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Kültüre, sanata, bilime, felsefeye, müziğe açmak istiyoruz. Bu alanların insanlarla dolmasını istiyoruz. Değeri insanla, bilimle, sanatla, edebiyatla ölçülsün istiyoruz. Bu alanları bizimle birlikte sanata ve insana açan, bu çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)