T.C. Kuşadası Belediye Meclisi Mart ayı toplantısında alınan kararla bir ilke imza atıldı. Belediye Başkanı Ömer Günel, yaşanan deprem afetinin ardından arama kurtarma ekiplerinin önemine değinerek, Kuşadası'nda özel bir çalışmaya imza atacaklarını söyledi. 

ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE ÖZEL YER TAHSİS EDİLDİ

Meclis toplantısında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, gönüllü belediye personellerinden kurulan Acil Arama Kurtarma Timi hakkında bilgi vererek AFAD ve AKUT ile iş birliği içerisinde çalışarak olası afetlere hazırlanılacağını söyledi.

  Arama kurtarma ekiplerinin en büyük eksiğinin lojistik ve ekipman olduğunu hatırlatan başkan Ömer Günel, "Ekim 2022 yılında Kuşadası’nda yaşadığımız deprem ile yakın zamanda yaşadığımız büyük deprem bizim afetler ülkesi olduğumuz gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Acil konularda bu işin uzmanlarının müdahalesinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Yıkılan bölgenin acil kurtarma ekiplerinden ziyade başka illerin, ülkelerin arama kurtarma ekiplerinin müdahalesini ve sonuç alındığını, sistemin bu şekilde işlediğini de gördük. Oldukça profesyonel ve uzun zamandır görev yapan sivil toplum örgütü AKUT’un yine en hızlı şekilde müdahalesine tanıklık ettik. Her zaman olduğu gibi bu depremde de ordaydılar. Bizler de onların yanında ve arkasında olduk. İstiyoruz ki belediyemizin çalışanlarından gönüllü olanlarından bir arama kurtarma timi kuralım ve bu timin eğitimini AFAD ve AKUT ile birlikte doğru bir şekilde yapalım. Kuşadası’nda her an duyulabilecek ihtiyaç halinde ani müdahale edilebilecek çok profesyonel bir ekibe sahip olalım. Kuşadası’na İzmir’den girişte sağdaki taş ocağı tapusunu aldığımız bir mülk. Bu alanda bir Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi oluşturalım. Bu merkezle birimler faaliyetlerini yürütsün. AKUT ile yapacak olduğumuz iş birliği ile de varsa başka arama kurtarma ekiplerini de dahil ederek sürekli eğitim ve hazırlık döneminin Kuşadası’nda yaşanmasını arzu ediyoruz. Sivil Toplum Örgütlerinin en zorlandığı konu lojistik destek, ekip ve ekipman. Belediyenin kuracağı Acil Arama Kurtarma Timi ile bu iş birliği sağlandığında Kuşadası’ndaki AKUT ekiplerinin hiçbir eksiği, ekip, ekipman ve lojistik destek sıkıntısı kalmayacak. Kuşadası Belediyesi dün de olduğu gibi bugün de yarın da sizin gibi fedekar arkadaşlarımızın yanında olacaktır” dedi.