HABER: TUĞBA AYDIN

Türkiye 28.Dönem Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanı seçimlerine hazırlanırken gözler 3 dönemdir meclise Aydın'dan bir kadın milletvekili çıkaramayan siyasi partilere çevrildi. Aday adaylığı yarışlarında daha gür sesle "ben de varım" diyen kadın vekil adayları, Aydın Haberleri'ne konuşuyor. 

İYİ Parti'den milletvekilliği aday adaylığını duyuran Filiz Mahleçlioğlu ile sosyal yaşamına ve siyasi yol haritasına yönelik keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aydın'ın önemli sorunlarını gördüğünü ve çözüm yollarına da vakıf olduğunu belirten Mahlepçioğlu, kadın meselelerine yönelik sağlam adımlar atacağını da ekledi. 

Sizi Tanıyabilir miyiz?

Ben Filiz Mahleçlioğlu. 23 Haziran 1970 Yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde dünyaya geldim. İlkokulu Recep Bey İlkokulunda, orta öğrenimimi Atatürk Ortaokulunda, Lise öğrenimimi ise Sağlık Meslek lisesinde tamamladım ve meslek yaşamıma hemşire olarak başladım. Hemşirelik yaparken de Atatürk Üniversitesi Hemşirelik fakültesinde Lisans eğitimimi tamamladım. 1990 ve 1992 Yıllarında Siirt Devlet Hastanesinde görev yaptım. Ardından 1992 yılından 2017 yılına kadar kesintisiz olarak Aydın Devlet Hastanesinde hemşire olarak çalıştım ve oradan emekliye ayrıldım. 2017 yılından beri aktif olarak Filiz optik işletmesi sahibi olarak ticari faaliyetlerime devam ediyorum.

İYİ Partiden aday olma sebebiniz nedir?

Meral hanım 2017 yılında İYİ Partiyi kurduğunda o güne kadar siyasete atılma düşüncem yoktu ama aktif olarak hem kamu çalışma hayatımda hem de iş kadınlığı dönemimde kadınların da çalışma hayatında ve ülke siyasetinde önemli bir rol alabileceğini daha doğrusu alması gerektiği fikri bende ağırlık kazanmaya başladı. Bu inancımın pekişmesinde genel başkanımızın siyasi duruşu, bir kadın lider olması bana büyük bir cesaret kazandırdı. Bu ataerkil toplumda maalesef kadınlar hak ettiği değeri kazanamadı ve bunun değişmesi gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden İYİ Partiyi siyasetin yapı taşı olarak görüyorum.

323421755_721906672640625_8133272616728640556_n

"TARIMA VE GENÇLERE AĞIRLIK VERMELİYİZ"

Sizce Aydın’ın en temel sorunu nedir? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Aydın çok verimli tarım topraklarına sahip. Öncelikle tarım arazilerinin ve mera alanlarının korunması muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu arazilerde vasıf değişikliğine, kaçak yapı yapılmasına, mantar gibi çoğalan hobi bahçelerinin türemesinin önüne geçmeliyiz. Aydın'ımızın coğrafi işaretli ürün sayısını artırıp kestane, incir, zeytin domates, biber, pamuk gibi ürünlerin sadece üretimi değil işlenmesi paketlenmesi, depolanması ve ihracı gibi konularda kendi kendine yeten bir şehir olması için gerekenler yapılmalıyız. Aydın’ın jeotermal sorunu ile ilgili mücadele ortaya koyarak bu girişimin şehrimize uğratacağı sıkıntıları bertaraf etmeli, her platformda gerekli çalışmalar yapılmalıyız. Tarımsal üretimin çok önemli olduğu bu süreçte kırsaldaki genç nüfusu artırarak tersine göçü sağlayıp kırsaldaki yaşam standardını artırmalıyız, tarımsal üretimde istihdamı çoğaltmalıyız. Köy, belde ve ilçelerimizde üretimin her aşamasında yer alan kadınlarımızın kırsaldaki kızlarımızı bilinçli bir tarım üreticisi yapmak, yönlendirmek ve mesleki kursları aldırarak ürettikleri ürünleri katma değeri yüksek kooperatifleşme faaliyeti ile daha kazançlı hale dönüştürmeliyiz. Şehirlerde satış ofisleri projelerini hayata geçirmeliyiz. Aydın bir turizm şehri, turizm beldelerindeki kaçak yapılaşmaya çarpık yapılaşmanın önüne geçerek altyapı ve çevre düzenlemesi yapmalı, düzenli tertipli şehirleşme için elimizden gelen çabayı ortaya koymalıyız. Yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketi gösterdi ki bu konuda gerekli hazırlık maalesef yapılmamıştır. Aydında bu konu ile ilgili neler yapılabilir bunları irdelemeliyiz. Depreme dayanıksız yapıların yıkımı kentsel dönüşüm ve depremlere dayanıklı alanların oluşturulması için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bir de kanayan yaralarımızdan biri olan Aydın’ın şehir hayatında şiddet mağduru kadınların her zaman yanında olmalı bu konuda sivil toplum kuruluşlarının sayısını artırmak için yapılacak çalışmalara öncülük etmeliyiz.

"KADIN GÜÇLÜYSE TOPLUM GÜÇLÜ OLUR"

14 Mayıs seçimlerine kadar nasıl bir yol haritası izlemeyi düşünüyorsunuz?

Öncelikle partimizin aday adaylarının önüne bir ön seçim sandığı kurulacak doğrusu ben bunun siyasete önemli bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. İyi Partili üyelerin milletvekili adayını ve aday sırasını belirliyor olması çok önemli çünkü adaylar öncelikli olarak parti üyeleri nazarında büyük fotoğrafı görecek ve 14 Mayıs’a giden süreç çok daha gerçekçi bir süreç olacak. Bu açıdan partimin büyük şehirlerde üyeler aracılığı ile kendi milletvekilini belirlemesi, çok güzel bir demokrasi örneğini ortaya koyacak. Ama bu davaya gönül vermiş her bir arkadaşımız eminim ki 14 Mayıs’a kadar sıralaması ne olursa olsun elinden gelen bütün çabayı gayreti gösterecektir. Biz iyi parti aday adayları birlikte güçlüyüz ve birlikte kazanacağız.Kadın güçlüyse toplum güçlü olur Aydın insanı bunun farkına vardı. Güçlü bir toplu hedefinde biz kadınlarda varız dedik ve çıktık yola, bu konuda Aydınımızın kadın aday adaylarına sahip çıkarak destekleyeceklerine bize inanacaklarına olan inancım tamdır.

337256485_241615004953225_8343125821145116405_n

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin önlenmesine dair kanunun tartışılmaya açılmasını ve pazarlık konusu yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadına karşı şiddet ülkemizin kanayan yarasıdır. Bu konuda yasal kanallar tam anlamıyla sağlam bir zemine oturtulmuş değil. Şiddete uğrayan da şiddeti uygulayanda insan. Bence bu konuda kanun düzenlemesi yapanların öncelikle insan unsurunu iyi tanımaları gerekir. Mevcut yasal zeminin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Geçen bunca zaman içinde edinilen tecrübelerle toplumsal barışı sağlayabilir, cinsiyet ayrımcılığına tabi tutulmadan ortak bir uzlaşma zeminini tekrar sağlabiliriz. 20 yıllık bu iktidar döneminde hukukta ve adalette büyük sorunlar yaşandı. Bizim öncelikle hukukun üstünlüğünü ve bağımsız yargıyı tesis etmemiz gerekiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu seçimlerin hepimiz için çok güzel sonuçlar ortaya koyacağına inanıyorum. Değişim günü yaklaşıyor. Her şey iyi olacak.