banner25

banner24

Akşener: Tam kapanma destek paketi açıklansın!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüsle mücadele kapsamında hükümet tarafından alınan tam kapanma kararıyla ilgili açıklamada bulundu.

POLİTİKA 28.04.2021, 14:15 28.04.2021, 14:23
Akşener: Tam kapanma destek paketi açıklansın!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüsle mücadele kapsamında hükümet tarafından alınan tam kapanma kararıyla ilgili, "Milletimiz bu süreçte ne yiyecek, ne yapacak, nasıl hayatta kalacak belli değil. Bir an önce çıkıp 'tam kapanma destek paketi' açıklayın. Hane halkına, kişi başı 500 lira hibe desteği esnaflarımıza da çalışan başına 10 bin lira faizsiz, bir yıl geri ödemesiz kredi verin" dedi.

Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Akşener, hükümetin ancak kongreler bittikten sonra kısmi kapanmaya geçtiğini ifade ederek, "Milletimizi kaderiyle baş başa bıraktılar. En sonunda kongreler bitti, kısmi kapanmaya geçtiler. Nihayet şimdi de çıkıp 'Tam kapanma' dediler. Dediler ama, tam mı, yarım mı kapanıyoruz o da belli değil" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Akşener, "Sayın Erdoğan; gecikmiş de olsa, bu kararı önemli buluyoruz. Ama sadece kapanıyoruz demekle olmaz. Bu süreçte, devlet imkanlarını seferber edip, milletinin yanında olacaksın" dedi.

"DÜZENLİ GELİRİ OLMAYANLARA, ACİLEN DESTEK SAĞLAYIN"

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, şöyle konuştu:

"2021’in başından itibaren, vaka sayılarında patlama oldu, önemsemediler. Vakalarda ilk üçe girdik, sadece mart ayında, 8 bine yakın vatandaşımızı kaybettik, oralı bile olmadılar. Yoğun bakım yatakları doldu, umursamadılar. Vatandaşlarımız 'Aşı nerede?' diye sordu, Çinliler geciktirdi diye masal anlattılar. Lebalep kongrelerini yapıncaya kadar, kısmi kapanma kararı bile almadılar, milletimizi kaderiyle baş başa bıraktılar. En sonunda kongreler bitti, kısmi kapanmaya geçtiler. Nihayet şimdi de çıkıp 'tam kapanma' dediler. Dediler ama, tam mı, yarım mı kapanıyoruz o da belli değil. Milletimiz bu süreçte ne yiyecek, ne yapacak, nasıl hayatta kalacak belli değil.

SİYASET HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sayın Erdoğan; gecikmiş de olsa, bu kararı önemli buluyoruz. Ama sadece kapanıyoruz demekle olmaz. Bu süreçte, devlet imkanlarını seferber edip, milletinin yanında olacaksın. Devlet insanlığı bunu gerektirir. Makamının sorumluluğu bunu gerektirir. O nedenle bir an önce çıkıp bir, 'Tam kapanma destek paketi' açıklayın.

Paket kapsamında, günlük ve haftalık çalışanlara, düzenli geliri olmayanlara, acilen destek sağlayın. Kapanma mücbir sebep sayılsın, beyanname verme ve vergi ödeme yükümlülüklerini bir ay erteleyin. Nisan sonu yapılandırma ödemelerini, en son taksitten bir sonraki aya erteleyin. Esnaf için kira stopajlarını sıfırlayın. Çek ve senetler, 29 Nisan dahil, Mayıs ayı sonuna kadar yazılmasın. İcra takiplerini, mayıs ayı sonuna kadar durdurun. BDDK üzerinden, kredi takip başlangıçlarını, 1 ay daha uzatın. Düşük gelirli vatandaşlarımızın evleri ile, küçük esnafımızın iş yerleri için nisan ve mayıs ayı elektrik faturalarını, kullanımları takip eden 6 aya yayarak tahsil edin. Belediyelere bağış kabul etme izni verin. Ayrıca, bunların haricinde, defalarca dile getirdiğimiz gibi hane halkına, kişi başı 500 lira hibe desteği esnaflarımıza da çalışan başına 10 bin lira, faizsiz, bir yıl geri ödemesiz kredi verin. Gelin, önerilerimize bu defa kulak verin bari bu tam kapanma sürecinde milletimizin yanında olun."

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)