CHP'li Bülbül'den hükümete 'kadın istihdamı' salvosu: Taliban'a tavsiye veriyorlar ama...

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, verdiği soru önergeleriyle tüm bakanlıklardan personel sayı ve cinsiyet dağılımlarını istedi. Bülbül, kendisine verilen yanıtta sekiz bakanlıktaki veriler, devlet kadrolarında cinsiyet eşitsizliğinin olmadığını ispatlar nitelikte olduğunu belirtti.

POLİTİKA 07.11.2021, 10:39 07.11.2021, 15:42
CHP'li Bülbül'den hükümete 'kadın istihdamı' salvosu: Taliban'a tavsiye veriyorlar ama...

Tüm bakanlıklardan personel sayı ve cinsiyet dağılımlarını isteyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, kendisine verilen yanıt ile ilgili olarak "AKP, Taliban’a bile kadınların çalışma hayatına katılımı için tavsiye verirken bugün devletin kurumlarında kadınları istihdam etmekten imtina ediyor" şeklinde konuştu.

Bülbül açıklamasında şunlara yer verdi:

"Sadece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda kadın çalışan oranı yüzde 57,4’le erkek çalışan oranından fazla.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nda çalışan kadın sayısı ise erkek sayısının yarısı kadar bile değil.

Özellikle İçişleri Bakanlığı’ndaki 543 bin 261 çalışanın sadece yüzde 7,9’unu yani 42 bin 973’ünü kadınlar oluşturuyor.

Yanıt gelen sekiz bakanlıktaki toplam kadın oranı ise sadece yüzde 16’da.

Türkiye’de nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar istihdamda ne yazık ki çok geride. AKP, Taliban’a bile kadınların çalışma hayatına katılımı için tavsiye verirken bugün devletin kurumlarında kadınları istihdam etmekten imtina ediyor. Bunun başını da İçişleri Bakanlığı çekiyor. Buna ikiyüzlülük denir. Yapılması gereken zaman kaybetmeden çalışma hayatının her alanında kadın istihdamının artırılmasıdır”

POLİTİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)