CHP'li Yıldız meclise taşıdı: Didim Belediyesi cezalandırılıyor!

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde söz alarak Didim’de satılan arazilerden Didim Belediyesine herhangi bir pay aktarılmadığını ifade ederek, “belediyeyi dolaylı bir kanunla cezalandırıyorsunuz” ifadesini kullandı.

POLİTİKA 12.11.2021, 14:17 12.11.2021, 14:26
CHP'li Yıldız meclise taşıdı: Didim Belediyesi cezalandırılıyor!

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. 

CHP'li Yıldız, son iki yılda Didim'de hazine arazilerine ait 1 milyarlık satış yapıldığını ve satışların Milli Emlak Müdürlüğü'nün devre dışı bırakılması sebebiyle Didim Belediyesi'nin pay alamadığını belirtti. Belediyenin cezalandırıldığını söyleyen Yıldız, "Bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeye payını vermiyor; diğer tarafta Turizm Bakanlığı belediyelerin hizmet yapmasını istiyor. Şimdi ben size soruyorum, hizmet yapılması için bütçeye ihtiyaç yok mudur? Belediyeyi cezalandırarak mı belediyenin hizmet yapmasını bekliyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Yıldız açıklamasında şunları söyledi:

"Daha önce devletin arsa ve arazileri Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmekteydi. Milli Emlak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlandı.  Kanunda, o bölgenin satılan yerleri yani arsaları, arazileri Milli Emlak tarafından satıldığında İlçe Belediyelerine %37 pay veriliyorlardı. Lakin son 2 yıldan beri Milli Emlak Genel Müdürlüğü devre dışı bırakıldı. Hazine arazileri TOKİ'ye ve Özelleştirme İdaresi'ne devredilerek satışlar yapıldı. Ben Aydın'ın Didim ilçesinde yaşıyorum. Yaklaşık 2 yıldan beri Didim’de 1 milyar liralık arazi satıldı. Burada inşaat alanları yapıldı, otel alanları yapılıyor. Didim Belediyesine % 37 olan payı da ödememek için Özelleştirme İdaresi veya TOKİ aracılığıyla bir satış yapıldı.  

Turizm Bakanlığı şunu diyor, “Biz turizme nitelikli turist getirmek istiyoruz ve turizmin gelirini arttırmak istiyoruz” Şimdi Didim’in hazine arazilerini TOKİ ve Özelleştirme İdaresi üzerinden satıyorsunuz. 370 milyon pay hakkı olan bir belediyeye pay vermiyorsunuz. Dolaylı bir kanunla o belediyeyi cezalandırıyorsunuz. Sonra diyorsunuz ki, “belediye alt yapı yapsın, yolları yapsın, çevre düzenlemesini yapsın ve gelen nitelikli turistlere hizmet yapsın” diyorsunuz. Bir tarafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeye payını vermiyor; diğer tarafta Turizm Bakanlığı belediyelerin hizmet yapmasını istiyor. Şimdi ben size soruyorum, hizmet yapılması için bütçeye ihtiyaç yok mudur? Belediyeyi cezalandırarak mı belediyenin hizmet yapmasını bekliyorsunuz? 

20 YIL ÖNCE ÇAM DİKTİK, SİZ SATTINIZ!
Sayın Bakanım yine Didim’den bahsederken, burada kitapçık basmışsınız, millet bahçelerinden söz ediyorsunuz, saygı duyuyorum. Proje doğru olabilir ama bir konu daha söyleyeyim. Çamlık Mahallesi'nde bulunan ve Hazine arazisi olan alana, bizler Didimliler olarak 20 yıl önce çam ağaçları diktik. Ne hikmetse siz bu 20 yıllık çam ağaçlarının olduğu yeri sattınız. Denize sıfır bir yer burası, burada insanlar yürüyüş yapıyor. Bizler yeşil alanlara sahip çıkarken, sizler Çam fıstığı ağaçlarını kesip buraya inşaat yapacaksınız. 1 milyon yeri sattığınız yetmiyormuş gibi geldiniz ormanı da sattınız"

POLİTİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)