Erdoğan duyurdu: En düşük emekli maaşı 2500 TL!

2022 yılının ilk Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine sonrası, işletmelere yeni mezun teşviği verileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı kömür yardımının doğalgaz desteği olarak da verilebileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memura ocak zammının yüzde 7.5 olduğunu belirtti. Memura zam enflasyon farkıyla oran yüzde 30.5 oldu. Cumhurbaşkanı ayrıca en düşük emekli maaşının 2500 lira olacağını aktardı.

POLİTİKA 03.01.2022, 21:21 04.01.2022, 09:25
Erdoğan duyurdu: En düşük emekli maaşı 2500 TL!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de saat 16.25'te toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın ilk Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

-Salgının ekonımiler üzerindeki baskısının artmasına rağmen Türkiye geçen yıl ihracatta rekor kırdı. 

-Yeni yılda ihracatımızı çok daha iyi bir seviyeye getirmek için gündemimizde çok sayıda plan var. Turizmde önceki yıla göre gelirde yüzde 100'lük bir artış sağladık.

-Yeni mezun gençlerin istihdamı teşvik edilecek. İşletmelere 100 bin lira destek veriyoruz. 

-Kur korumalı Türk Lirası mevduatına kısa sürede 78 milyar liralık geçiş sağlanması önemli.

-Tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle oluşan fiyat farkının incelenmesi için yapılan çalışma Meclis'in gündeminde olacak. Enerji fiyatları hususunda vatandaşı koruyacak bir yol izledik. 2021 yılında vatandaş lehine doğalgazda 80, elektrikte 20 milyar liralık fedakarlık yaptık. 

-Vatandaşa verilen kömür yardımının doğalgaz desteği olarak da verilebileceğinin altını çizmek istiyorum. 

-Enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmekte kararlıyız. Döviz kurundaki köpüğü aldığımızda nasıl daha gerçekçi bir tablo önümüze çıktıysa, enflasyonda da bunu yapacağız. 

-Memurların yüzde 5'lik artışını yüzde 7.5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30.5'a çıkardık. 

-Aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz.

-Yerli aşı TURKOVAC'ı da milletimizin hizmetine sunduğumuz bu dönemde artık salgına karşı çok daha güçlüyüz.

-Tedbirlere daha fazla riayet ederek yüz yüze eğitime devam edeceğiz. 

Yorumlar (0)