'Muhalefetin 2023’te iktidarı almak gibi bir imkanı olmayacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İkide bir dünyaya seslenerek, ‘Kanal İstanbul'a girenler paralarını alamazlar…’ Zaten bunların iktidar yüzü görmeye imkanları olmayacak. Milletin onlara böyle bir fırsatı vermez. Bu ülkede dikili ağacı olmayan bu muhalefetin, 2023’te iktidarı almak gibi bir imkanları da olmayacak” dedi.

POLİTİKA 13.11.2021, 16:52 14.11.2021, 02:03
'Muhalefetin 2023’te iktidarı almak gibi bir imkanı olmayacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son tabliyenin montaj törenine katıldı. Erdoğan, 18 Mart 2022’de açılması planlanan köprünün, Lapseki’de bulunan şantiyesine helikopterle geldi. Burada yetkililerden bilgi alan Erdoğan, daha sonra son tabliyenin yerleştirilmesi için tören alanına geçti. Erdoğan, burada şu konuşmayı yaptı:

"ÇANAKKALE BOĞAZI GEÇİŞ TRAFİĞİ 6 DAKİKAYA İNECEK
Köprü inşaatında önemli bir aşamayı daha geride bırakacağız. İnşallah önümüzdeki yılın en geç 18 Mart'ında, yani Çanakkale Zaferimizin 106. yıl dönümünde köprümüzü ve Malkara'ya kadar uzanan 101 kilometrelik otoyolu hizmete açacağız. Yatırım tutarı 2,5 milyar avro olan inşasına 2017 yılında başlanan bu otoyol ve köprü projesini yap, işlet devret modeliyle hayata geçiriyoruz. Köprünün hizmete girmesiyle bugüne kadar sık sık sis ve olumsuz hava şartları sebebiyle kesintiye uğrayan Çanakkale Boğazı geçiş trafiği hiçbir engele takılmadan yapılacak bir seyahatle altı dakikaya inecektir. Marmara Bölgemizi çepeçevre kuşatan otoyol projemizin bu önemli ayağını inşallah başarıyla tamamlamak üzereyiz. Bu büyük projeyle İstanbul Havalimanı'ndan yola çıkıp Avrupa Yakası'ndan devam ettiğinizde, Çatalca, Malkara 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden Savaştepe'ye, oradan da İzmir'e kadar ulaşmak mümkün olacaktır. İstanbul'dan, havalimanından yola çıkıp Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Anadolu istikametine devam ettiğinizde de Osmangazi Köprüsü, Bursa, Susurluk hattıyla yine Savaştepe'ye ve İzmir'e ulaşılabilecektir. Bilindiği gibi Kuzey Marmara Otoyolu'nun 398 kilometre olarak planladığımız Kınalı, Akyazı bölümünü Nakkaş, Başakşehir kesimi ilavesiyle 443 kilometreye çıkarmıştık. Bu kesimin tamamını çoğunluğunu da salgın dönem olmak üzere hizmete açtık. Ülkemizin en çok nüfusunu barındıran en büyük sanayi ve ticaret hacmine sahip bölgelerini kuşatan Marmara Otoyol Ringi, 2023 hedeflerimizin kritik projeleri arasında yer almaktadır. Artık inşasında sona geldiğimiz 1915 Çanakkale Köprüsüyle bu projenin hem en zor hem en prestijli bölümlerinden birini daha tamamlamış oluyoruz.

UZUNLUĞU İLE ANLAMLI MESAJLARA SAHİP
Köprümüz 18 Mart'a ithaf en 318 metre olarak belirlenen yüksekliği ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümüne işaret eden 2023 metre uzunluğuyla anlamlı mesajlara da sahiptir. Yaklaşım viyadükleriyle birlikte uzunluğu 4,6 kilometreyi bulun köprünün 2019 mayısında suyla buluşturulan kule keson temelleri deniz seviyesinin 45 ile 37 metre derinliğinde yer almaktadır. Otoyol ve köprü projesinin inşasında 670 mühendis 5 binin üzerinde kişi ve 740 iş makinesi çalışmış 106 alt yüklenici görev yapmıştır. Dünyanın en büyük orta açıklıklı köprüsü olan 1915 Çanakkale tasarımı, mühendisliği, inşası ve ülkemize kazandırdığı teknik birikimiyle gerçekten önemli bir eserdir. Şimdiden ülkemizin sembollerinden biri haline dönüşen köprü büyük ve güçlü Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır. Yatırımda, üretimde, ihracatta, istihdamda dünyanın en büyükleri arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'nin ihtiyacı olan ulaşım altyapısının bu hayati bölümünün tamamlanmasıyla artık geleceğe daha da umutla bakıyoruz.

BU KÖPRÜYLE TÜRKİYE YENİ BİR SIÇRAMA DÖNEMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Yap-işlet-devret, modeliyle inşa edilen bu köprüyle Türkiye yeni bir sıçrama dönemini daha başarıyla gerçekleştirmiş oluyor. Avrupa ile Asya ve Afrika kıtalarını birleştiren küresel ulaşım projesinin bu önemli ayağının hizmete girmesiyle ticaret ve turizmin yanı sıra insani ilişkiler de hızlanacak, kolaylaşacak, artacaktır. Ülkemizin bu otoyoldan ve köprüden geçerek seri bir şekilde menzillerine yol alacak araçların. İşletme, yakıt ve vakit maliyetlerinden elde edeceği büyük kazancı söylemeye bile gerek duymuyorum.

Değerli arkadaşlar, dünyanın tarihinin en ciddi lojistik krizlerinden birini yaşadığı dönemde böyle bir proje hayata geçirmemiz çok daha kritik ve önemlidir. Artık üç kıtadaki tüm kara, deniz, demir, hava yollarını ülkemizden ve elbette boğazlarımızdan geçmeye başladığı bir döneme giriyoruz. Bu anlayışla otoyollarımız, bölünmüş yollarımız, köprülerimiz ve tünellerimizin kara yollarımızın standartlarını yükselttik. Yenilediğimiz ve hızlı tren hatlarıyla tüneller ve köprülerle güçlendirdiğimiz demir yollarımızı modernize ettik. Dünyanın en büyük yolcu ve yük merkezi olma yolunda ilerleyen İstanbul Havalimanı başta olmak üzere 56 havalimanımızla hava yollarımızı yaygınlaştırdık, geliştirdik. Yat limanlarıyla, konteyner limanlarıyla, ihracat limanlarıyla, petrol ticareti limanlarıyla, deniz yollarımızın kapasitelerini arttırdık.

İKTİDAR YÜZÜ GÖRMEYE İMKANLARI OLMAYACAK, MİLLETİN ONLARA BÖYLE BİR FIRSATI VERMEZ: İnşallah ‘Kanal İstanbul’ ile deniz yolu alanında devrim niteliğinde bir atılımı daha hayata geçireceğiz. Özellikle sevgili milletime, vatandaşlarıma sesleniyorum. İkide bir ana muhalefetin, muhalefetin özellikle dünyaya seslenerek büyükelçileri toplayarak; ‘sakın ha Kanal İstanbul'a girmeyin. Kanal İstanbul'a girenler şunu bilsinler ki kesinlikle paralarını alamazlar.’ Sevgili milletim, devlette süreklilik esastır. Zaten bunların iktidar yüzü görmeye imkanları olmayacak. Milletin onlara böyle bir fırsatı vermez. Bu ülkede dikili ağacı olmayan bu muhalefetin bir defa 2023’te iktidarı almak gibi bir imkanları da olmayacak. Dolayısıyla dünyayı bu şekilde tehdit etmek, devletlerin sürekliliğini bir kenara koyarak, ‘sakın ha buna girmeyin girerseniz paranızı filan alamazsınız’ gibi bir yaklaşıma girmeleri bunların bir defa devlet yönetiminde ne kadar cahil olduklarını ve bu ülkeye de ne kadar büyük bir ihanet içinde olduklarının en güzel ifadesidir.

BAŞKANLIĞIMI ELİNDE BULUNDURDUKLARI BELEDİYELERDE NE YAPIYORLAR BUNLARA BAKIN
Eğer bir şey görmek istiyorsak aziz milletim, bunların şu anda başkanlığımı elinde bulundurdukları belediyelerde ne yapıyorlar bunlara bakın. Su konusunda verdikleri sözler, ucuz su; elektrikte verdikleri sözler, hangisini tuttular? Altyapıyla ilgili ne yaptılar? Hiçbir şey yok.

Şimdi aynı şekilde inşası süren hızlı tren yolu hatlarımızı tamamlayarak bu alanlarda da ülkemize sınıf atlatıyoruz, sınıf atlatacağız. Kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşımda enerjide teknolojide ne kadar büyük mesafe kat edersek hedeflerimize o kadar hızlı ulaşabileceğimize inanıyoruz. Bunun için de 19 yıldır gece gündüz demeden bu alanlara yatırım yapıyoruz. Sağlık alanındaki yatırımlarımızın karşılığını nasıl salgın döneminde aldıysak, savunma sanayindeki yatırımlarımızın meyvelerini nasıl terörle mücadele topladıysak inşallah ulaşımdaki yatırımlarımızın karşılığını da artan yatırımla, üretimle, ihracatla, istihdamla göreceğiz.

BELKİ CANIMIZ SIKILACAK AMA MUTLAKA HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ
Her ne kadar, yine tekrar ediyorum. Birileri, Türkiye söz konusu olduğunda uluslararası ticaretin kurallarını değiştiriyor, çifte standartta sınır tanımıyor olsa da biz, ‘zor oyunu bozar’ diyerek bu engelleri aşacak güce ve kararlılığa sahibiz. Belki biraz vakit kaybedeceğiz, belki biraz fazla enerji sarf edeceğiz, belki biraz canımız sıkılacak ama emin olun mutlaka hedeflerimize ulaşacağız."

POLİTİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: ANKA
Yorumlar (0)