Türkiye Fırıncılar Federasyon Başkanı Balcı, bugün düzenlediği basın toplantısında Ramazan pidesi fiyatlarını açıkladı. Balcı, geçen yıl 33,5 lira olan pidenin kilogram fiyatının bu yıl 60 lira olarak belirlendiğini belirterek, pide fiyatlarının il ve ilçelere göre farklılık gösterebileceğini ancak hiçbir yerde kilogram fiyatının 60 lirayı geçemeyeceğini ifade etti.

Balcı şunları söyledi:

“Geçen sene un fiyatı 380 TL iken bu sene 800 TL bandına çıkmış. Undaki artışın yüzde 110 olduğunu görüyoruz. Geçen sene pidedeki işçilik 364 TL iken bu sene 839 TL bandına çıkmış. İşçilikteki artışın yüzde 120 olduğunu görüyoruz. İşletme giderleri geçen sene 725 TL iken bu sene bin 360 TL bandına çıkmış. Yüzde 80 bir artış var.

Konut fiyat endeksi arttı Konut fiyat endeksi arttı

YÜZDE 80 ARTIŞ

Geçen sene tüm Türkiye'de uygulanan pide fiyatı ise 33,5 TL. Yani gramlar farklılık gösterse de azami olarak geçen sene Türkiye genelinde en yüksek pide fiyatı 33,5 TL'ydi. Bu sene, yapmış olduğumuz görüşme ve genelge neticesinde azami kilogram fiyatı 60 TL olacak. Dolayısıyla geçen sene 33,5 lira olan pide fiyatı, bu sene 60 TL olarak uyguladığımızda yüzde 80 bir artış olduğunu görüyoruz. Giderlerimize baktığımızda yüzde 100'ün üzerinde bir artış varken yüzde 80 artışı vatandaşlarımızın da makul karşılayacağını ümit ediyorum.

Buna göre Ankara'da 250 gram Ramazan pidesi 15 TL'den satılacak. Antalya ve İstanbul'da 250 gram pide 15. lira. Fakat her ilçede ve her ilde odalarımız kendi maliyet hesabını yaparak ilgili Esnaf Odaları Birliği'nden fiyat alacak. Dolayısıyla coğrafi yapı ve vatandaşımızın arzusuna göre değişik gram ve fiyatlarda pide üretilecektir. Ama Türkiye'nin hiçbir yerinde kilgramı 60 TL'nin üzerinde olmayacak.”