banner25

banner24

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, meme kanserine dikkat çekti

'Kadın Sağlığı Eğitim Projesi' kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın'da çalışma başlattı. Verilen eğitimler kapsamında kanser tarama sayısı 4 kart arttı ve erken teşhiste büyük mesafe kat edildi.

SAĞLIK 31.10.2022, 11:54
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, meme kanserine dikkat çekti

İl Sağlık Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında ilimiz de “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ile verilen eğitimler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı neticesinde tarayabildiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 4 katına çıkmış bununla birlikte çok daha erken tanı kabiliyetinin artmasıyla vatandaşlarımızın tedavi süreci ve hayat konforu artmıştır.

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı problemidir.

 Toplum tabanlı taramalar yoluyla kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit etmek ve kadınlarda Meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmektedir.

Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY’un Saygıdeğer Eşi Hülya AKSOY Hanımefendi koordinatörlüğünde başlatılan; ‘Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’ kapsamında 15-69 yaş arası toplam 411.522 kadınımıza eğitim verilerek farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir. Ekim 2022 tarihi itibari ile toplam 81.321 kadınımıza eğitim verilmiş, eğitim sonrası tarama oranlarımızda; Meme Kanseri taramalarında 2021 yılına göre 4 kat artış sağlanmıştır.

Tarama sonrası Erken Tanıya yönelik ileri tetkik ve tedavi için hastanelerimize yönlendirilmesi yapılan kadınlarımızın; Meme Kanseri taramalarında 2021 yılına göre 3 kat erken tanı imkânı sağlanmıştır.

Genel olarak Kanser taraması yaptırma oranlarına baktığımızda; serviks kanseri taramalarında 3 kat artış, kolorektal kanser taramalarında 6,5 kat artış izlenmiştir."

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)