Aydın Valisi Hüseyin Aksoy 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü mesajı yayınladı. Vali Aksoy;

"AYDIN'DA 219 ÇÖLYAK'LI VATANDAŞ MEVCUT"

"Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla her yıl 9 Mayıs tarihi Dünya Çölyak Günü olarak kutlanmaktadır. Çölyak hastalığı, yaşamın her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde Çölyak hastalığı görülme sıklığı yüzde 1 ile binde 3 arasında değişmektedir. Türkiye’de 250 bin ile 750 bin arasında Çölyak hastası tahmin edilmekte ve ancak yüzde 10’nuna tanı konulmaktadır. Aydın Valiliği Engelli Bilgi Bankası verilerine göre Aydın’da 162 kadın, 57 erkek olmak üzere 219 Çölyak’lı vatandaşımız mevcuttur" dedi.

"TEK TEDAVİSİ GLUTENDEN UZAK SIKI DİYET"

"Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Teşhis yöntemlerinden kan testleri serolojik özel testler (AGA, EMA) ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.

Sağlık Bakanlığımız tarafından STK’lar, Üniversiteler ve özel sektör işbirliği ile Erişkin Bazı Metabolizma Hastalıkları (Tiroid, Osteoporoz, Gut) ve Çölyak Hastalığı Kontrol Programı 2019-2023 hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Sanatçı Nurhan Damcıoğlu öldü Sanatçı Nurhan Damcıoğlu öldü

Kontrol programı kapsamında ilimizde, toplumsal bilinç ve farkındalığı sağlamak amacı ile bu güne kadar Hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde stand çalışmaları yapılmış ve vatandaşlarımıza konu ile ilgili bilgiler verilerek, broşürler dağıtılmıştır. Devam eden bu faaliyetlerin yanı sıra bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları kapsamında Çölyak hastalığı ile ilgili bilgi ve materyaller www.beslenmehare[email protected] adresinden vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır.

Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl kutlanan Dünya Çölyak Günü’nün bu yıl da en verimli şekilde değerlendirileceğine inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Çölyak hastası vatandaşlarımızın 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nü kutluyor, yaşamlarında kolaylıklar diliyor ve en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.

AYDIN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ