İçki ve sigaraya büyük zam geliyor İçki ve sigaraya büyük zam geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 8500 lira olarak açıklanan yeni asgari ücreti değerlendirdi. Ağbaba, “Enflasyon en büyük hırsızdır, bu hırsızlığa göz yuman, yol veren ise saray iktidarıdır. Erdoğan’ın sırtında küfe yok. Erdoğan sırtında açlığa terk edilen milyonlarca asgari ücretlinin vebali var” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün, 8500 TL olarak açıklanan yeni asgari ücreti değerlendirdi. Ağbaba, şu açıklamayı yaptı:

“8 bin 500 TL asgari ücret 5500 TL asgari ücretin alım gücü olarak gerisinde kaldı. 8500 TL Asgari ücret, ne yılın ortasında verilen eksik zammı, ne yılın ikinci yarısında enflasyon karşısındaki erimeyi ne de gelecek yıl ki muhtemel kayıpları karşılamadı, karşılamayacak. 8500 TL Asgari ücret, sofradaki kayıpları telafi etmeyecektir.

Alım gücündeki kayıp giderilmeyecektir. Sadece son 6 ayda temel gıda ürünlerine yüzde 70 ile yüzde 87 arasında zam gelmişken, asgari ücrete sadece yüzde 54 oranın da zam geldi. Temmuzdan bu yana asgari ücretlinin sofrasında eksilen pirinci, bulguru, makarnayı, peyniri yerine getirmemiştir.  Erdoğan sırtında açlığa terk edilen milyonlarca asgari ücretlinin vebali var.

“SARAY HIRSIZLIĞA GÖZ YUMMUŞTUR”

Enflasyon en büyük hırsızdır, bu hırsızlığa göz yuman, yol veren ise saray iktidarıdır. 8500 TL Asgari ücret ile iktidar yapılan hırsızlığa göz yummuş, hırsızlığa ortak olmuştur. Minareyi çalan iktidar, 8500 TL asgari ücretle kılıfı da hazırlamıştır.

Saray iktidarı asgari ücret tespit komisyonunu fiilen ortadan kaldırmış, asgari ücret tespit komisyonunun son kez toplanmasına dahi izin vermemiş, asgari ücreti kendi belirlemiştir. Masada yer alan işçi tarafını yok saymıştır. Yüzde 54’lük zam yılsonu enflasyon tahmininin dahi gerisinde kalmıştır.

“ASGARİ ÜCRET EN AZ 10 BİN 128 TL OLMALIDIR”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak talebimiz açık ve net. Asgari ücret en az 10 bin 128 TL olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimi yüzde 10 seviyesine çekilmelidir. Vergi dilimleri ise en az enflasyon oranındaki artış kadar yeniden güncellenmelidir. İşverenlere verilen yüzde 5’lik SGK prim desteği yüzde 10’a yükseltilmelidir. Yüzde 10 ‘a yükseltilecek SGK prim desteği asgari ücrete de yansıtılmalıdır. 8500 TL asgari ücret açlık sınırı karşısında en fazla bir ay dayanacaktır. Saray asgari ücretliyi bir yıl boyunca bir kez daha açlığa terk etmiştir."

"İBRETLİK"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün 8 bin 500 TL olarak açıklanan yeni asgari ücreti değerlendirdi. Öztrak, sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı:

“İbretlik ‘masada emekçi olmadan’ asgari ücret belirleme fotoğrafı. Milletin sırtında küfe olup sarayın beslemeleriyle o küfeye doluşanlar, ‘küfe’ edebiyatını bıraksın. Sebebi oldukları enflasyon tsunamisiyle belini kırdıkları emekçinin, sabit gelirlinin haline baksın.”