KONAK'TA KADINLARA PASTA TASARIMI VE SUNUMU KURSU

İzmir Konak Belediyesi ve Pasta Tasarımcıları Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile pasta tasarımı ve sunumu kurslarına katılacak kadınlar, sektördeki iş fırsatlarını yakalama şansı bulacak.

YURT 25.08.2021, 10:04
KONAK'TA KADINLARA PASTA TASARIMI VE SUNUMU KURSU

İzmir Konak Belediyesi ve Pasta Tasarımcıları Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile pasta tasarımı ve sunumu kurslarına katılacak kadınlar, sektördeki iş fırsatlarını yakalama şansı bulacak.

Konak Belediyesi’nin Halil Rıfat Paşa köşkünde faaliyet gösteren Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü'nde düzenlenen protokol imza törenine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Pasta Tasarımcıları Derneği (PASTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sabiha Sezen Sel ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı İhsan Esen, Konak Kadın Kooperatifi Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Nesrin İlkutlav, Konak Belediyesi Meclis Üyesi Ozan Ali İlgazi, belediye bürokratları ve Kadın Kooperatifi üyeleri katıldı.

"KADIN ÜRETİRSE ÜLKE KAZANIR"

Özellikle kadınlara yönelik istihdam sağlayacak ortak projelerin önünü açan protokolün imza töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Kadınlar evde oturmasın, üretime katkısı olsun istiyoruz. Kadın üretirse, ülke kazanır” dedi.

Kadınları destekleyen; çocuk, genç ve engelli bireylerin gelişimine yönelik sivil toplum örgütleriyle işbirliğine her zaman hazır olduklarını vurgulayan Başkan Batur şöyle konuştu:

"Sivil inisiyatifle bu tür sosyal projelerin hayata geçirilmesi çok önemli. Özellikle kadınların üretime katılabilecekleri kadın kooperatifimizi de oluşturduk. Daha önce İzmir İş Kadınları Derneği’yle birlikte yaptığımız projede olduğu gibi PASTAD ile birlikte de kadınların istihdam garantisi olacak bir proje daha yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Kursa katılan kadınlar aldıkları sertifikayla evlerinde üretim yapıp bu işi pazarlayabilecek. Yine, aldıkları sertifika ile dünyanın her yöresinde mekan açabilecekler. Pastacılıkta tasarımın belli bir noktaya gelmesi önemli. Kadınlarımızın bu anlamda üretken olması ve meslek edinmesi çok önemli. Kadının üretime katılmasına yönelik tüm projelere Konak Belediyesi destek verecek. Derneklere, sivil toplum örgütlerine bunun altını çizerek söylüyoruz. Kadın üretirse ülke kazanır. Bizde pozitif ayrımcılık var. Kadınlar, gençler, çocuklar ve engelli bireyler ile ilgili projeler burada mutlaka karşılık görür. Buraya gelen her proje değerli. Burada bir Anadolu mozaiğiyiz. Devletin kurumlarıyla da sivil toplumla da projeler yapıyoruz. Özellikle sivil inisiyatif ile birlikte yaptığımız projelerin halka yansımasını çok önemsiyoruz.”

SEL: TOHUMU BERABER YEŞERTECEĞİZ 

PASTAD Yönetim Kurulu Başkanı Sabiha Sezen Sel ise Başkan Batur’a desteği için teşekkür ettiği konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bugün, burada Konak Belediyesi ve PASTAD ailesi olarak bir tohum dikiyoruz.  Biz PASTAD olarak bu tohumun en canlı, en verimli haliyle hayata gelmesi için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz. Dernek olarak görüşmeye geldiğimiz ilk günden beri bize güler yüz ve nezaketle yaklaşan Konak Belediyesi ekibiyle bu tohumun yeşermemesi mümkün olamaz. Bize bu imkânı sağladığı için Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a çok teşekkür ediyoruz.”

İSTİHDAMA DESTEK 

Konuşmaların ardından Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve PASTAD Yönetim Kurulu Başkanı Sabiha Sezen Sel protokole imza attı. Törene katılan İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı İhsan Esen de sektörde özellikle pasta tasarımcılığı alanında yetişmiş eleman açığı olduğunu belirterek, “Proje kapsamında sertifikalıların verilmesinin ardından bizler de oda olarak istihdam sağlamada yanınızdayız” dedi. 

 

--

Yorumlar (0)