Click here to opt out of Alexa Certified Site Metrics.

banner25

banner24

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI ERDEM, 730 GÜNLÜK İCRAATINI ANLATTI

Belediye Başkanlığı görevinde 730 günü geride bırakan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçeye "Tarım Kenti" kimliğini kazandırmak istediklerini belirterek , “Biliyoruz ki gelecek tarımda. Temiz havası, temiz suyu, temiz toprağı olan, sağlıklı gıda üretebilen ülkeler geleceğin en güçlü ve en zengin ülkeleri olacak. Nilüfer’i, işte o geleceğe hazırlıyoruz" dedi.

YURT 07.04.2021, 14:56
NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI ERDEM, 730 GÜNLÜK İCRAATINI ANLATTI

Belediye Başkanlığı görevinde 730 günü geride bırakan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçeye "Tarım Kenti" kimliğini kazandırmak istediklerini belirterek , “Biliyoruz ki gelecek tarımda. Temiz havası, temiz suyu, temiz toprağı olan, sağlıklı gıda üretebilen ülkeler geleceğin en güçlü ve en zengin ülkeleri olacak. Nilüfer’i, işte o geleceğe hazırlıyoruz" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, 31 Mart 2019 seçimlerinin ardından geçen 2 yılın değerlendirmesini yapmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Nilüfer Nikahevi’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda basın mensubunun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Levent Öncü ile Nilüfer Belediye başkan yardımcıları katıldı.

Toplantıda, konuşmasına 34 yıllık geçmişe sahip Nilüfer’in bugünkü hale gelmesinde emek gösteren eski dönem belediye başkanlarına teşekkür ederek başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra geçen sürede yapılan çalışmaları anlattı. Nilüfer’in çok hızlı bir büyüme grafiği sergileyerek, kurulduğunda tahmini 50 bin olan nüfusunun 485 bine ulaştığını ifade eden Başkan Erdem, kente kimlik kazandırma çabalarının ise Bursa’da bir odak kayması oluşturduğunu dile getirdi.

34 yılda neredeyse 10 kat artan nüfusu Nilüfer’e çeken şeyin sadece planlı yapılaşma değil, sunulan yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Başkan Erdem, “Kente kimlik kazandırmak için hummalı bir çabaya girişen Nilüfer Belediyesi, bu ‘otelkent’i, kültür-sanat ve spor kenti haline getirdi. Ve Bursa’da adeta bir odak kayması yarattı. Eskiden kültürel etkinliklere ulaşmak için Nilüferliler kent merkezine giderdi. Oysa şimdi aynı amaçla bütün Bursa Nilüfer’e geliyor. Bugün bütün Türkiye Nilüfer’i, çağdaş bir kent kimliğinin yanı sıra, 'Sanatın ve sanatçının dostu' bir kent olarak tanıyor. Kimliğimizle gurur duyuyor ve bu kimlikle yürümeye devam ediyoruz. Nilüfer’e bugün sahip olduğu değerleri kazandıran, bu kente emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizler onlardan devraldığımız bayrağı daha yukarılara taşımak ve bu kentin renklerine yeni renkler eklemek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

8 sanayi bölgesini barındıran ve bu yönüyle üretimin-emeğin kenti olan Nilüfer’e “Tarım Kenti” kimliğini kazandırmak istediklerini kaydeden Başkan Erdem, sözlerine şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki gelecek tarımda. Temiz havası, temiz suyu, temiz toprağı olan, sağlıklı gıda üretebilen ülkeler geleceğin en güçlü ve en zengin ülkeleri olacak. Nilüfer’i, işte o geleceğe hazırlıyoruz. Bu yüzden çevre sağlığına ve tarımsal üretime yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Bu yüzden Nilüfer’in sanayi kenti kimliğini mevcut haliyle korumak ama tarım kenti kimliğini büyütmek istiyoruz. Son 2 yılda tarım alanındaki çalışmalar ile pandemi sebebiyle halk sağlığına yönelik çalışmalarımız ağırlık kazandı. Öte yandan başta yoksullar, engelliler ve yaşlılar olmak üzere toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik hizmetler, pandemi döneminde daha büyük bir önem kazandı. Ve bizler dayanışma ile sürecin tüm olumsuzluklarını ortadan kaldırmaya çalıştık.”

Son 2 yılda çocuklara yönelik 2 Kodlama Atölyesi, kırsalda bilgisayar sınıfları ve internet erişimi sağlama yönünde çalışmalar yaptıklarını ve Hasanağa, Konaklı, Fethiye Kadın ve Çocuk Akademileri’ni hizmete açtıklarını ifade eden Başkan Erdem, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ayrıca Burak Berk Kreşi ile Çamlıca İzzet Şadi Sayarel Kreşi’ni ve 89 öğrenci kapasiteli Nilüfer Belediyesi Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu'nu hizmete açtık. Nilüfer’de yaşlı nüfusa yönelik hizmetlere de büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Bursa’da bir ilki gerçekleştirerek Uluslararası Lions Kulübü Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu ve hayırsever Dikencik Ailesi iş birliğiyle, Nilüfer'e Alzheimer Hasta Konuk Evi'ni kazandırdık. Nilüfer’in ikinci huzurevi olan İzzet Şadi Sayarel Huzurevi'ni Çamlıca Mahallesi’nde hizmete açtık. Nilüfer’de yalnız yaşayan ve kendine bakamayacak durumda olan yaşlıların hem kişisel temizliğini, hem ev temizliğini üstlendik ve her gün sıcak yemek servisi yaparak yaşamlarını kolaylaştırdık. İşsizliğin çığ gibi büyüdüğü günümüzde sosyal girişim fikirleri olan vatandaşlarımıza rehberlik etmek ve fon bulmalarına destek olmak amacıyla Sosyal Girişimcilik Merkezi’ni kurduk. Öte yandan sağlıklı bir kent ortamı için gereken düzenlemeleri yaptık. Nilüfer’e birinci sınıf Atık Getirme Merkezi kazandırdık ve sıfır atık belgesini aldık. 2 yılda 23 yeni park ve koşuyolu yaparak kentimizdeki park sayısını 310’a çıkardık. Ağaçlandırma çalışmalarımız kapsamında 55 bin fidanın toprakla buluşmasını sağladık. Çok sayıda ödül alan Kompost Ünitesi’nin ardından, budama atıklarının komposta dönüştürülerek peyzaj çalışmalarında kullanılması yönünde çalışmalar başlattık. Halk sağlığı adına ihtiyaç duyulan mahallelerimize Aile Sağlığı Merkezi kazandırmak için çalışmalar yaptık. Demirci, Kızılcıklı ve Balat mahallelerimizde hayırsever desteğiyle Aile Sağlığı Merkezleri'ni hizmete kazandırdık. Fethiye Sosyal Yaşam Alanı projesi kapsamında bölgeye bir kapalı pazaryeri, kodlama atölyesi, sergi salonu, Kadın ve Çocuk Akademisi olarak kullanılacak mekanlar kazandırdık. Apollonia Nekropol Arkeoparkı projesinin ilk etabını tamamlayarak, bölgeyi bir açıkhava müzesi olarak düzenledik. Pandemi sürecinde yol-asfalt çalışmalarımız aralıksız devam etti. 55 km. yeni yol açtık, 71 km asfalt kaplama çalışması, 8 km bisiklet yolu, 29 km sathi kaplama çalışması yaptık. Kent merkezindeki çalışmaların yanı sıra, Nilüfer’de yıllardır büyük ihtiyaç duyulan kırsal mahallelerimiz arasındaki bağlantı yollarını da hayata geçirdik."

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Erdem, bir soru üzerine yap-işlet-devret modeliyle kente kazandırılan ancak özel sektörün uyguladığı fiyatların yüksekliği nedeniyle zaman zaman vatandaşların eleştirilerine konu olan Nilüfer Nikahevi ve Nilüfer Belediyesi Kapalı Otoparkı’nın kamulaştırılmasından sonra, Nikahevi’nde salon ücretlerinin yüzde 88’e varan oranlarda geriye çekildiğini, otoparkın ücret tarifesinin ise 30 dakikaya kadar ücretsiz, gün boyu 5 TL ve cumartesi günleri de ücretsiz olarak belirlendiğini aktardı. Kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması adına daha önce taşeron firmalara yaptırılan bazı hizmetlerde değişikliğe giderek, belediyenin araç parkının genişletildiğini sözlerine ekleyen Başkan Erdem, “Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere toplam 98 adet araç ve iş makinesi satın adlık. Böylelikle daha önce araç kiralama yoluyla yapılan çalışmalardan büyük ölçüde tasarruf sağladık. Örneğin 6 sulama tankeri alarak park bahçelerin sulaması işini taşerondan alıp kendimiz yapmaya başladık. Tüm bu yapılan düzenlemeler sonucu yıllık 7 milyon 226 bin lira tasarruf sağladık” dedi.

"NİLÜFER, KONTROLLÜ BÜYÜMELİ"

Nilüfer’de artan yapılaşmayla ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Erdem, Nilüfer’in hızla büyüdüğünü ancak artık bu büyümenin kontrollü olması gerektiğini belirtti. Erdem, “Kontrolsüz büyüyen bir kent istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu master planında 2035 yılı projeksiyonuna göre Nilüfer’de 975 bin nüfus öngörülüyor. Büyümenin kontrollü olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Nilüfer’in aynı zamanda bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Başkan Erdem, artık yeni sanayi bölgelerinin de kurulmaması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Erdem, “Nilüfer’deki sanayileşmeyi bu haliyle koruma amacındayız. Yeni sanayi alanı oluşmasına izin verme niyetinde değiliz” dedi.

Özellikle tarım arazilerine yapılan kaçak yapılaşmayla kararlı bir şekilde mücadele ettiklerini söyleyen Başkan Erdem, “Kaçak yapılarla mevcut yasal şartlarda mücadele mümkün değil, Kaçak yapı yapan vatandaşın arazisi hazineye devredilsin.  Ancak böyle bir yöntem caydırıcı olur. Önlem almazsak İmar Barışı, İmar Affı diyerek yasal hale geliyor” diye konuştu.

CHP döneminde Nilüfer’e ne kadar yeşil alan kazandırıldığı sorusuna da yanıt veren Başkan Erdem, “Son 22 yılda 239 park yaptık. Toplam 812 bin metrekare alanda 239 park yaptık. 2009 yılında beldelerin dahil olmasıyla oradaki 71 park da eklenince park sayımız 310’a çıktı. Bu 310 parkın içinde son 2 yılda yapılan yeni park ve koşuyolu sayısı 23’tür. Öte yandan CHP döneminde yani son 22 yılda, 238 ağaçlandırma alanında fidan dikme kampanyaları yaptık. Alan olarak söylemek gerekirse 504 bin 182 metrekare alanda ağaçlandırma çalışması yapıldı. Sadece son 2 yılda, 55 bin fidanın toprakla buluşmasını sağladık. Bütün bunların toplamında, CHP döneminde kente 1 milyon 316 bin metrekare yeşil alan kazandırdığımızı söyleyebiliriz” dedi.

 

Yorumlar (0)
banner41
banner40
10
açık
banner42
banner43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23